Renault 9 – 1993

Toros’un Moderni

Renault Mais, 1985 yılında ilk olarak Renault 9 üretimine başlamıştı,

İlk olarak, GTL, GTC ve GTE donanım versiyonları ile piyasaya sürülen Renault 9’lar çok satan yerli üretim otomobiller arasındaydı her zaman.
Renault 9’ların üretimi ise 1998 yılına kadar devam etmişti. Versiyonlar arasında donanım farkları vardı. İlk otomatik vites bu modelde piyasaya sürülmüştü. Elektrikli cam, merkezi kilit, kadife döşeme, klima donanım farklarını belirliyordu.
Renault 9 Otomatik:
 
1400 cc. motor hacmine sahip araç 3 ileri vitese sahipti. 78 hp. (SAE) güç üretiyordu.
Renault 9 Spring:
Serinin en genç ve en ucuz modeliydi. Klima alınamıyordu ama merkezi kilit ve elektrikli ön camlarla satın alınabiliyordu. Kendisine has yeşil gri döşemesi ile dikkat çekiyordu. Modelin ortak motoru olan 1400 cc.lik 8 valfli motoru paylaşmaktaydı ve 68 hp. gücündeydi.
Otomobilde platinli ateşleme kullanılmıştı, maliyeti düşük tutabilmek adına.
Renault 9 Broadway:
Renault 9 modelleri arasında en çok donanıma sahip olan modeldi. Elektronik ateşlemeli 8 valfli ve 1400 cc.lik motor kullanılmıştı.
747623
Klima, merkezi kilit, elektrikli ön camlar, metalik boya, kadife kumaş döşeme, alaşım jant bu donanım versiyonunda standart yada opsiyonel olarak alınmaktaydı.
747630
1400 cc.lik motor 83 beygir güç üretmekteydi
Renault 9 modelleri çelik kafes güvenlik ekipmanıyla ilgi görmüştü.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: