Citroen’den ateşli DS

Agresif ve elektrikli, üstelik yeni kısıtlamalarda avantajlı…

Ürettiği otomobillerle her zaman farklı olmayı başarabilen Citroen yeni DS 9 E-Tense 250 ile rol çalacak gibi duruyor. Lüks sedan sınıfında kelimenin tam anlamıyla rüzgar gibi esecek bu Fransız. Ama detayda burada saklı bakalım müşteriler buna hazır mı? Neden olmasın.

Citroen DS 9 E-Tense serisi dört farklı güç ünitesi ile pazarlanacak. Bunlardan biri tamamen benzinli olan PureTech 225 otomatik. Diğerleri ise benzinli, plug in hybridler: E-Tense 225, E-Tense 250, E-Tense 4×4 360. (Dizellere çoktan veda edildi gelişmiş dünyada.)

Citroen aslında bu yeni stratejisi ile yasalara karşı avantajlı olmayı planlıyor. Tabii bu müşteriler için de ekonomik avantajla gelen lüks ve konfor demek. Sizi teknik detaylara boğmadan firmanın neler hedeflediğine bir bakalım. İlk olarak Avrupa’da uygulanan otomobil vergi eşiğine takılmamayı hedeflemiş Citroen yani salınım değerlerine göre belirlenen vergi sınırının altında kalmak. CO2 salınımı 26 g/km değeri ile bunu başarıyor. İkinci olarak amortisman giderlerinde 20 bin Euro seviyesinde avantaj sağlamak. Pil maliyetinde hatrısayılır düşüş sağlamak. Ve son olarak da 2022 ile yürürlüğe girecek olan “ağırlık ek vergisi”nden muaf olmak.

Hiç de fena durmuyor değil mi?

Citroen DS 9 E-Tense serisinde en çok öne çıkartılan model olan 250, Yani Citroen DS 9 E-Tense 250, 4 silindirli 200 hp gücünde PureTech benzinli motora entegre edilmiş 110 beygirlik elektrikli motor ile satışa sunulacak. Elektrikli bir motordan bahsediliyorsa kW olarak da yazalım 80 KW. Standart koşullarda bu motor 2 saat 23 dakikada yüzde 0’dan yüzde yüz şarja ulaşıyor. E-Tense 250 modelinin en yüksek hızı 240 km/s ile sınırlandırılmış ve sadece elektrikli durumda ise 135 km/s hıza ulaşabiliyor.

Farkındaysanız otomobilin hiç bir opsiyonu ile zaman harcamadım. Çünkü aklınıza gelen ve aklınıza gelmeyen bir çok konfor özelliği standart. Elbette güvenlik donanımı da en üst seviyede. Bunlara kafa yormaya gerek yok.

Özetle geçmişten günümüze efsane DS modellerini bilenlerin de katılacağı bir nokta var ki, DS 9 E-Tense gerçek bir DS.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: