Bin Mil Yarışı’nın Efsane 722’si Mercedes-Benz 300SLR’ın Kısa Filmi: The Last Blast

Londra’da trafiği birbirine katarak manevralar yapan aracı polis durdurur ve sorar: “Kim olduğunu sanıyorsun? Stirling Moss mu?” Cevap “Evet”tir.

Bu harika kısa film The Last Blast, 1955 Bin Mil Yarışının kazanan otomobili Mercedes-Benz 300 SLR’ın sıradışı sürücüsü Sir Stirling Moss’un kariyerine ve hayatına odaklanıyor. 12 Nisan 2020’de 90 yaşında hayatını kaybeden Moss’un hayatının 60 yılı Londra’da geçmişti.

Bu kısa filmin görünen yıldızı Gümüş Ok olsa da, bir de görünmeyen yıldızı var, Denis Jenkinson. 1955 yılında Brescia – Roma / Roma – Brescia arasında düzenlenen yol yarışının kazanan sürücüsü. Bu muhteşem düz sekiz silindirli araç, Stuttgart’ta bulunan Mercedes müzesinde tamamen emekliye ayrılmadan önce ise Londra caddelerinde tur atarak Moss’u da onurlandırmış oldu.

Bir pazar günü erken saatlerde otomobil, Parlamento Binası, Trafalgar Meydanı, Kraliyet Otomobil Müzesi önünden geçerek Moss’un evinin önüne kadar gelir. Kapıda Moss’un oğlu görünür, babasından kalma kol saatine baktığında vaktin 7:22 olduğunu görür. Jenkinson ve Moss’un yarışa başladıkları saat ve otomobilin kapı numarasıdır 7:22.

Ve araç son kez kükrer, durur. Motor stop eder.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: