Zoe ve Spring, Laguna ile Başlamış Olan Güvenlik Efsanesine Darbe Vurdu.

2021 yılının sonunda Euro NCAP 11 aracın güvenlik testlerini sıraladı. En sonda Renault Zoe ve Dacia Spring var.

Test edilen araçlardan BMW iX, Genesis’in G70 ve GV70, Mercedes-EQ EQS, Nissan Qashqai, Škoda Fabia ve Volkswagen Caddy tam not alırken, elektrikli FIAT 500e ve MG’nin Marvel R’ı, 4 yıldız alarak güvenilir olduklarını kanıtladı. Dacia Sprin 1, Renault Zoe ise 0 yıldızla derecelendirildi.

Çarpışma testlerinde farklı güç ünitelerine sahip araçlar ve maliyet seviyeleri değişiklik gösteren otomobiller kullanıldı. Beş yıldız alan araçların çarpışma ve çarpışmadan kaçınma kabiliyetlerinin yüksek olduğu belirlenirken, dört yıldızlı modellerin bu yeteneklerinin de övgüye değer düzeyde olduğu tespit edildi.

Tüketicileri sıfır emisyonlu araçlara yönlendirmeye çalışan otomobil üreticileri; piyasaya 2013 yılında iyi bir giriş yapan Renault Zoe’nin yeni versiyonunun sıfır çekmesiyle yara aldılar. Zoe’i piyasaya sürdükten sonra Renault menzil ve güvenlik iyileştirmeleri yapmıştı. Ancak şu an da; sürücü, yolcu ve yaya güvenliklerinden sınıfta kalmış gözüküyor. Zoe’nin en fazla puanı kaybettiği nokta ise hava yastıkları. Koltuklara monte edilen yan hava yastıklarının gerekli korumayı sağlamadığı belirlemiş. Ayrıca bu hava yastığı modelinin bir önceki versiyonuna göre daha az baş ve göğüs koruması sağladığı ortaya çıkmış bulunmakta. Tıpkı alt marka modeli Dacia Spring gibi. Spring ise sadece 1 yıldız alabildi. Her iki modelin de olası bir kazayı önleme sistemlerinden yoksun olduklarının belirlenmesi de bu sonucu ortaya çıkartmış. Üreticilerin maliyetlerini düşürmek için yaptıkları bazı değişikliklerin olumsuz etkileri, güvenlik konusunda kendini gösterebiliyor.

Euro NCAP testlerinde 2020 yılında bazı kriterleri daha da sıkılaştırmıştı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: