Mercedes Onay Alan İlk Üretici Oldu

Üçüncü seviye UN-R 157 yasal zorunluluklarını karşılayarak uluslararası izin alan ilk marka: Mercedes.

2022 yılının ilk yarısından itibaren S sınıfı müşterileri, Drive Pilot sistemine sahip otomobil alabilecekler. Sistem sayesinde sürücü orta konsolda bulunan ekrandan diğer işlerini halledebiliyor olacak. Sistem bunu 60 km/s üst sınıra kadar çalışabilecek. Uygun olan otoyol bölümlerinde ve yüksek trafik yoğunluğunda sistem kullanılabilecek ve sürücüye benzersiz bir lüks deneyimi yaşatacak.

Teknik olarak Drive Pilot sistemi Sürüş Yardım Paketi olan otomobillerde bulunabilecek. Lidar sensörü ile ortak iletişim bağlantısı sayesinde görevli araçlardan gelen mavi uyarı ışıklarını algılayabilecek. Entegre sistemde bulunan çevresel kameralar ve ses alıcıları sayesinde Drive Pilot, yolun geometrik yapısını, olası acil durumları, rotanın durumunu ve trafik işaretleri algılıyor olacak. Yine güvenlik açısından sistem direksiyon ve fren kontrolünü de sağlıyor olacak. Araç sistemsel bir sorun yaşadığını sürücüye haber verecek. Sürücünün çeşitli sebeplerle kontrolü ele almakta gecikmesi durumunda, otomobil trafik akışını hesaplayarak dörtlü flaşörleri açarak makul bir sürede aracı tamamen durduracak.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: