Yunanistan Yine Kaos Peşinde….

Ama bu sefer ultra bir spor otomobil ile. Sessiz sakin duran Yunan otomotiv sektörü, Chaos ile projeden projeye koşuyor.

Spyros Panopoulos Automotive ultra spor otomobil projesi Chaos için iki farklı model planlıyor. Chaos Earth ve Chaos Zero Gravity. Otomobillerin hızları, güçleri ve kullanılan bileşenleri eğer gerçekse çok ses getirir.

Earth 2049 hp iken Zero Gravity için açıklanan güç 3065 hp. Zero Gravity’in son hızı ise 310 mil/s. üzerinde.

İlk planda kendi geliştirdikleri V10 çift turbolu 4,0 litrelik özel üretilmiş motor ile başlıyorlar. Motor bileşenlerinde titanyum kullanılmış. Üç boyutlu dökülen egzantrik mili, Magnezyum alaşımlı motor bloğuna yine titanyumdan imal üç boyut teknolojisiyle dökülmüş pistonlar eşlik ediyor. Zero Gravity için 12200 devir çevirebilen bir motor planlanırken, şirket aracın çeyrek mili 7.5 saniyede aldığını iddia ediyor. araçların süspansiyonları bağımsız. Salıncakları ise titanyum ve magnezyum alaşımdan. Gövdede karbon fiber, zylon, karbon kevlar ve yine titanyum ile magnezyum kullanılmış Bu malzemeler anadiaplasi olarak adlandırılan bir teknikle üretilmiş.

Nürburgring ve Ehra-Lessien test pistlerinde 2022 ve 2023 yıllarında rekor denemeleri yapılacak. Araçlardan her kıta için ise sadece 20 adet üretilecek.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: