Taşımacılıkta 125 Yıllık Başarı: Benz

İçten yanmalı ilk kamyoneti üreten şirket, bu aracı Fransa pazarında görücüye çıkarmıştı.

Benz dağıtım aracı ilk kez Mayıs 1896 yılında katalogtaki yerini aldı. araç sadece 5 beygir güç üreten içten yanmalı motora sahipti ve aslında türünün tek örneği idi. Ancak bu öncü tasarımla en çok ilgilenenler Almanya’dan gelen müşteriler değildi. Bunun yerine, ilk numune Paris’teki “Du Bon Marché” mağazasına teslim edildi. Teslimat minibüsünün katalog sayfası bile, bu aracın bir tasviri ve Paris mağazasının reklamıyla birlikte gösterildi.

Tasarımcılar, motoru yük alanının altına yerleştirerek aracın toplam uzunluğundan en iyi şekilde yararlandılar. Bu nedenle teslimat minibüsü aynı zamanda zemin altı tasarıma sahip ilk ticari araçtı. Aracın yük kapasitesi ise 300 kilogramdı. Sert kauçuk dolgulu lastikler üzerinde yol alınıyordu ve arka tekerlekler önlerden daha büyük olan ahşap kollu jantlarla birlikte geliyorsu. Sürücü ise tam olarak ön aksın üzerinde oturuyordu.

O zamanlar satış fiyatı 4500 Mark olarak belirlenmişti. Araç 2.9 litre hacminde tek silindirli 5 beygir güç üreten motorla donatılmıştı. Üç kademeli vites kutusuna sahipti.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: