Volkswagen Dizel Motorlarda Düşük Emisyon Peşinde

Volkswagen, 2030 yılına kadar Avrupa’daki filosunun karbon ayak izini yüzde 40 azaltmayı planlıyor.

Marka 4 silindirli dizel motorları için yeni planlar peşinde. Eski nesil dizel yakıtlara nazaran yüzde 70 ile yüzde 90 oranında daha az korbondioksit salınımı yapan yeni nesil dizel yakıtlarla çalışan motorlarla ürün yelpazesi daha da genişliyor. 4 silindirli dizel motorlu (TDI) tüm Volkswagen modelleri, Avrupa standardı EN 15940’a göre parafinik dizel yakıtlarla çalışmak üzere onaylanmış durumda.

Bu bitkisel yağlar, hidrojen ile reaksiyona girerek hidrokarbonlara dönüştürülür ve dizel yakıta herhangi bir miktarda eklenebilir. Bazıları ise yüzde 100 yakıt olarak da kullanılabilirler.

Ayrıca mevcut ve çok daha yaygın olan, EN590 standardının gerekliliklerine uygun ve parafinik yakıtın eklenebildiği motorinler var.

Örnek olarak:

dizel R33,
V-Power Dizel,
OMV MaxMotion,
Aral Ultimate Dizel vb.
Bu yakıtlar tüm dizel motorlarda, hatta daha eski motorlarda kullanılabilir.

Volkswagen 2050 yılında tamamen sıfır emisyon değerlerine ulaşama arzusunu koruyor. 2030 yılına gelindiğinde Avrupa kıtasında satılan otomobillerin yüzde 70’inin elektrikli olması ön görülüyor. Buna paralel olarak, Alman üretici CO2 emisyonlarını azaltmak ve verimliliği artırmak adına içten yanmalı motor filosunu sistematik olarak daha da geliştirilecek.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: