Peugeot Dijital Devrimine Ara Vermiyor.

Fransız aslanı 132 yıldır teknolojik gelişimlerine ara vermeden yol alıyor.

1889 yılında üretilen Type 1’den günümüzün yeni 308’ie kadar Peugeot yeniliklerine ara vermeden devam ediyor. Peugeot i-Cockpit ile uzaktan güncellemeler, gelişmiş sürüş yardımları ve elektrikli araç ekosistemleri yeni 308’de yer alıyor. 2000 yılından günümüze hızlanarak gelişen dijital devrimde Peugeot da sanal ortamda yaptığı yeniliklerle göz dolduruyor.

Yeni 308 Peugeot i-Cockpit artık modern eğlence sistemini ifade eden i-Connect Advance’ı barındırıyor. Göz hizasında bulunan dijital gösterge paneli, Active Pack seviyesinden itibaren 10 inçlik bir dijital ekrana sahip. GT versiyonunda ahize üç boyutlu olarak sunulmuş. Tamamen özelleştirilebilir olan bu dijital ahize, doğrudan kontrol panelinden değiştirilebilen çeşitli ekran modlarına; TomTom Connected Navigasyon, Radyo/Medya, Sürüş yardımları, Enerji akışı gibi uygulamaları sürücüye aktaracak şekilde tasarlanmış.

Yeni Peugeot 308, Allure seviyesinden itibaren, tamamen yapılandırılabilen ve fiziksel klima panelinin yerini alan sanal i-toggles (toggle: eklemli kol) ile donatılmıştır. Her i-toggle, kullanıcı tanımlı işlev ayarlarına yönelik, dokunmaya duyarlı bir kısayol tuşudur: klima, telefon bağlantısı, radyo istasyonu, uygulama başlatma fonksiyonları gibi.

Yeni 308’in sahip olduğu sürüş yardımcı sistemleri yüksek güvenlik ve yolculuk konforu sunar. Drive Assist 2.0 paketi ile yarı otonom sürüşe doğru bir adım daha atılıyor. EAT8 otomatik şanzımana entegre çalışan dur ve kalk işlevli Adaptif Hız Kontrolü ve Şeritte Kalma Yardımcısı sitemlerinden oluşmaktadır. Sistem üç farklı noktada fayda sağlar. Bunlardan ilki yarı otomatik şerit değiştirme sistemidir. Bu sistem sürücünün sollama yaptıktan sonra şeridine geri dönmesini sağlar. 70 km/s ile 180 km/s hız aralığında aktiftir. İkinci sistem sürücüye hız önerisi yapmak için yol üzerindeki hız sınırlama işaretlerini takip ederek aracın hızlanmasını yada yavaşlamasını tavsiye eder. Üçüncü yardımcı sistem ise diğerlerine göre daha faydalı olduğuna inandığım viraj hızı uygulaması. Bu sistem aracın hızını viraj eğrisine göre optimize eder. 180 km/s hıza kadar fonksiyoneldir.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d