Bir Nissan Z Hikayesi: Yeni Nissan Z’nin Gizli Tasarım Detayları Çok Şey Anlatıyor.

50 yıllık Nissan Z, geçmiş modeller günümüzü tasarlıyor.

İlham her biçimde ve her anlamda gelir. Harika bir romanın kıvılcımından, ilgi çekici bir hikaye duymaktan, bir fotoğraftan, hit bir şarkıdan ya da yeni bir tasarımdan gelebilir. Nissan, Ağustos 2021’de tamamen yeni Z’yi tanıttığında, dünya yedinci nesil Z’ye bir göz attı ve bazı meraklı hayranlar Nissan tasarımcılarının yararlandığı ilhamdan bazılarına dikkat çekti. Ama bu sadece bir kısmıydı.

Bir şekerci dükkanındaki bir çocuk gibi, tasarımcılar ilham almak için Z’nin son 50 yılına baktılar, değişiklikler eklediler ve hatta bir bağa dönüşecek, ilk görüşte aşkı ateşlemek için doğal güzelliğin bazı incelikli unsurlarını sakladılar.

Z’nin zengin 50 yıllık tarihini sanatsal bir şekilde aktaran ve Japon mirasını kutlayan geçmiş modellerden incelikli görsel ipuçlarını keşfe çıkalım.

Nissan Z

Dış Tasarım:

Nissan spor otomobilinin muhtemelen en ikonik bakış açısı olan yeni Z, birinci neslin tanıdık silüetini yansıtıyor ve arka bölümü önden daha alçakta oturuyor. Eğimli tavan çizgisiyle daha da vurgulanan uzun burun ve kısa arka, ikonik görünümü tamamlıyor.

Genellikle evrendeki en güzel sayı olarak adlandırılan Altın Oran, Nautilus kabuğu gibi doğada ve ayrıca sanatta da görülebilen matematiksel bir ifadedir. Leonardo da Vinci’nin başyapıtları, mimari ve hatta müzik. Yepyeni Z’de, ön ve arka, pencere yüksekliği ve kapı panelinin unsurları, doğal bir güzelliği ve herkesi memnun eden estetiği etkilemek için Altın Oranı kullanır.

Gümüş çatı vurgusu: Bir katana bıçağının (samuray kılıcı) şeklinden ve renginden ilham alan bu benzersiz vurgu, özellikle siyah bir çatı ile birleştirildiğinde alt gövde bölümünü vurgular ve yandan görünüm siluetini vurgular.

Tavan; aynı zamanda efsanevi bıçağın yapımında kullanılan yüksek düzeydeki işçilikle birlikte, otomobilin Japon mirasını da aktarıyor.

Nissan Z

Arka çeyrek cam: İmza niteliğindeki üçgen çeyrek cam ilhamını doğrudan birinci nesil Z’den alır. Bu benzersiz şekil 370Z’de de kullanılmıştır.

Kaput: Tasarım stüdyolarında “Z Bulge” olarak bilinen kaput, uzun burnu ve kaputun altında bekleyen gücü gösteren keskin kıvrımlara sahip yükseltilmiş bir çıkıntı sayesinde orijinal Nissan Z ile aynı yaklaşımı benimsiyor.

Nissan Z Mirası

Izgara: Yeni Z’nin ızgarasının keskin dikdörtgen tasarımı, çift turbo V-6 motorunu beslemek için bol miktarda hava akışı sağlarken aynı zamanda orijinal Z ve 350Z’ye benzer bir şekilde atıfta bulunur. Daha yakından bakıldığında, yeni Z’nin ızgarası, Z32’nin arka lambalarına da saygı gösteren uzun oval şekillerden oluşuyor.

Nissan Z

Farlar: Farların şekli, birinci nesil Z’nin dışa dönük tasarımından sonra modellenmiştir. İki hilal LED ışık çubuğundan oluşan özel aydınlatma, aynı zamanda bilinen 240ZG’nin cam kaplı farlarından ilham almıştır.

C sütunu Z logosu: Yepyeni Nissan Z, birinci nesil S30 Z’yi anımsatan bir “Z” rozetine sahiptir. Hatta aynı konumda, otomobilin arka yan camının birkaç inç yanında bulunmaktadır.

Nissan Z Logo

Arka lambalar: Yeni Z’nin arka tasarımı, doğrudan Nissan 300ZX’ten (Z32) ilham aldı. Arka tarafa yayılan karartma orta bölümü de orijinal Z ve Nissan 300ZX’te (Z31) bulunan bir tasarım temasıdır.

Arka spoyler: Hem işlevsel hem de görsel olarak dinamik olan ördek kuyruğu tarzı arka spoyler, birinci nesil Z’ler için popüler bir modifikasyon ilavesiydi.

Üçlü Göstergeler: Gösterge panelinin üst ortasına yerleştirilen üç gösterge, 50 yıllık Z mirasını bu en yeni yedinci nesil Z’ye bağlayan görsel iç tasarım öğesi olarak öne çıkıyor.

Gösterge panelinin düzeni, sürüş sırasında göz yorgunluğunu ve dikkat dağınıklığını azaltacak şekilde konumlandırılmıştır.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: