Skoda, 2021’de Rallilerde Fırtına Gibiydi.

Dünya Ralli Şampiyonası, Dünya Ralli Şampiyonası 2 ve Avrupa Ralli Şampiyonası, Skoda’nın başarılarıyla anılacak.

ŠKODA Motorsport, başarılı bir 2021 sezonu geçirdi. Müşteri ekipleri ve sürücüleri sadece FIA ​​Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) ve FIA ​​Avrupa Ralli Şampiyonası’nda (ERC) şampiyonluklar kazanmakla kalmadı; ŠKODA FABIA Rally2 Evo ve selefi ŠKODA FABIA Rally2’nin direksiyonunda Arjantin, Avustralya ve Rusya gibi birçok farklı ülkede ulusal şampiyonluklar da aldılar.
Andreas Mikkelsen, FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın WRC2 kategorisinde sürücüler unvanını aldı ve aynı zamanda FIA Avrupa Ralli Şampiyonu oldu. Her iki seride de Norveçli, ŠKODA Motorsport destekli Toksport WRT takımının ŠKODA FABIA Rally2 Evo’sunu sürdü. Sezon boyunca çeşitli takım arkadaşlarının katıldığı Mikkelsen, Toksport WRT’nin ERC Takımlar Şampiyonasını kazanmasına da yardımcı oldu. Mikkelsen kokpiti farklı yardımcı sürücülerle paylaştığı için, ERC’nin yardımcı pilot unvanı Sara Fernández’e gitti.

Skoda Fabia Rally2 Sara Fernandez

Ulusal düzeyde, ŠKODA Motorsport müşteri ekipleri Avrupa, Güney Amerika, Orta Doğu ve Avustralya’da şampiyonluklar kazandı. Mladá Boleslav’ın ralli arabası, İsviçre Şampiyonası gibi asfalt serilerine hükmederek ve ayrıca Finlandiya’da kar, buz ve çakıl etaplarda şampiyonluklar kazanarak çok yönlülüğünü kanıtladı. Arjantin’de de, çakıl üzerinde son derece zorlu özel etaplar kazandılar. ŠKODA FABIA Rally2 veya ŠKODA FABIA Rally2 Evo sürücüleri, bu yıl İtalya’da özellikle güçlü performanslar sergiledi ve burada sadece ana şampiyonluğu değil, aynı zamanda asfalt ve çakılda iki ayrı şampiyonluk da kazandılar. Bir başka olağanüstü başarı da, Agrotec ŠKODA Rally Team uydu takımı adına yarışan ŠKODA Motorsport test sürücüsü Jan Kopecký için Çek Cumhuriyeti’ndeki sekizinci şampiyonluk oldu.

Skoda Fabia Rally2

ŠKODA Motorsport, 2021 sezonunda genç sürücüleri destekleme geleneğini sürdürdü. Andreas Mikkelsen’in Toksport WRT’deki takım arkadaşı olarak 21 yaşındaki Bolivyalı Marco Bulacia, WRC ve Avrupa Şampiyonası’nda deneyim kazandı. WRC2 sürücüleri sıralamasında genel olarak dördüncü oldu ve aynı zamanda 2021 sezonunun en iyi genç sürücüsü seçildi.

Dominik Stříteský, bir ŠKODA FABIA Rally2 Evo’nun direksiyonunda ilk yılında heyecana neden oldu ve Çek şampiyonasını beşinci sırada tamamladı. ŠKODA Motorsport’un desteğiyle, Toksport WRT takımında Rally Spain’de ilk WRC seviyesindeki deneyimini kazanma şansını da yakaladı.

Skoda Fabia Rally2

ŠKODA FABIA, Rally2 ve Rally2 Evo modelleriyle, kategorisinde açık ara en başarılı otomobil. Dört çekişli, 1,6 litrelik turbo motorlu ralli arabasıyla, dünya çapındaki müşteri ekipleri 2015’ten bu yana 1.500’den fazla ralli zaferi ve 3.700’ün üzerinde podyum elde etti. Yalnızca 2021 sezonunda, ŠKODA FABIA Rally2 ve ŠKODA FABIA Rally2 Evo, 20’den fazla şampiyonluk kazandı. 2015’ten beri ŠKODA Motorsport 440’tan fazla araç sattı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: