Mercedes; Ultra Lüks Serilerde ve Elektrikli Araçlarda Satışlardan Memnun

Mercedes-Maybach, Mercedes-AMG, G Serisi ve Elektrikli modellerde 2021 yılında da rekor kıran Mercedes-Benz ürettiği araçlara gelen talepten gayet memnun.

Mercedes-Benz plug-in hibrit ve elektrikli binek otomobillerin teslimatları, 48.936’sı Mercedes-EQ akülü elektrikli binek otomobiller (BEV) (+154.8%) olmak üzere 227.458 adede (+69.3%) ulaştı. Bu firma açısından yeni bir rekor. Smart ve Mercedes-Benz Vans dahil toplam BEV satışları 99.000 adetin üzerine çıktı. Ağustos 2021’de satışa çıkan EQS, siparişleri 16.370 adede ulaştı. En büyük iki pazar olan ABD ve Çin’de, Aralık ayında başlayan ürün tanıtımları da, müşterileri siparişleri açısından destek sağladı.

Genel olarak Mercedes-Benz, tüm segmentlerde ve tüm bölgelerde binek otomobil ve kamyonetlere yönelik güçlü talebe rağmen; yarı iletken eksikliği nedeniyle araç tedarikini geciktirdiği için Ocak ve Aralık ayları arasında 2.093.476 araç (-%5.0) teslim edebildi. Sonuç olarak, dördüncü çeyrekte satışlar -%-24,7 azaldı.

Daimler AG ve Mercedes-Benz AG’nin Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Britta Seeger: “Zor bir yılda Maybach, AMG ve G-Serisi araçlar yeni rekorlar kırdı. Bugün piyasadaki en uzun menzilli EV olan EQS için gelen siparişler çok cesaret verici. Tüm markalarımıza yönelik bu güçlü küresel talep, Mercedes-Benz’e yeni bir elektrik çağına doğru hızlanması için gereken gücü veriyor” açıklamasında bulundu.

Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+

Daimler AG ve Mercedes-Benz AG’nin Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Britta Seeger: “Zor bir yılda Maybach, AMG ve G-Serisi araçlar yeni rekorlar kırdı. Bugün piyasadaki en uzun menzilli EV olan EQS için sipariş alımı çok cesaret verici ve ilk tamamen elektrikli AMG’nin üretimi Aralık ayında başladı ve elektrikli amiral gemimiz için yeni bir bölüm başlattı. Tüm markalarımıza yönelik bu güçlü küresel talep, Mercedes-Benz’e yeni bir elektrik çağına doğru hızlanması için gereken rüzgarları veriyor.”

Mercedes-Benz, artan müşteri siparişlerinin mümkün olan en kısa sürede yerine getirilmesini sağlamak için her türlü çabayı göstermekte. Araç üretimi için az bulunan çipler temin edilirken, müşterinin sipariş verdiği tarih dikkate alınıyor. Yarı iletken tedarik durumu değişken olmaya devam ediyor ve kıtlığın üretim ve satış açısından önümüzdeki çeyrekleri etkilemesi bekleniyor.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: