AUDI Müşteri Takımı WRT, 24 Saatlik Dubai Yarışında Podyum Gördü.

2016 ve 2019’dan sonra üçüncü kez, bir Audi müşteri takımı Dubai’de dayanıklılık sezonunun açılışını kazandı. Altı yıl önce ilk başarısını elde eden Belçika’dan WRT Takımı galibiyetini kutladı.

Mohammed Saud Fahad Al Saud/Axcil Jefferies/Christopher Mies/Dries Vanthoor/Thomas Neubauer, takım arkadaşları Benjamin Goethe/Arnold Robin/Maxime Robin/Jean-Baptiste Simmenauer/Frédéric Vervisch’in önünde kazandı. Audi R8 LMS’nin GT3 versiyonu için bu, 2009’da programın başlamasından bu yana dünya çapında 24 saatlik bir yarışta on beşinci zaferdi.

Audi RS 3 LMS #116 (Autorama Motorsport by Wolf-Power Racing), Rob Huff/Marcus Menden/Marlon Menden/Peter Posavac

Audi R8 LMS’nin GT3 versiyonu sadece genel sıralamada başarılar elde etmekle kalmadı. Car Collection Motorsport’un 34 numaralı otomobili, bir rakiple temas ederek, arka akstaki bir palet çubuğunun değiştirildiği zorunlu bir moladan sonra, AM sınıflandırmasında hala üçüncü sırada yer aldı. Sürücüler Gustav Edelhoff/Elmar Grimm/Dr. Peter Schmidt’in ekibinin ve Audi markasının uzun yıllardır sadık müşterileri olan Johannes Kirchhoff/Ingo Vogler, kokpiti genç Max Edelhoff ile paylaştı. Podyum başarısı ayrıca özellikle duygusal bir veda anlamına geliyordu: 1980’lerde rallide zaten bir Audi müşterisi olan Gustav Edelhoff için bu, Dubai’deki son 24 saatlik yarıştı. Saintéloc Racing Am sınıflandırmasında altıncı, Car Collection Motorsport’tan ikinci bir R8 LMS sekizinci oldu.

Team PK Carsport, GTX sınıfında ikna edici bir performans sergiledi. Anthony Kumpen’in geçen yılki GT2 Avrupa Serisinde Peter Guelinckx/Bert Longin ile ikinci olan Belçika takımı, Audi R8 LMS GT2 ile bir dayanıklılık yarışına katılan dünya çapındaki ilk takım oldu. Guelinckx, Longin ve takım arkadaşları Stienes Longin ve Stijn Lowette, Audi Sport müşteri takımlarının yarışları, en güçlü modeli ile 140. turda sınıflarında liderliği aldı. 24 saatlik yarışın ardından ikinci sıradaki Lamborghini’ye 25 turluk bir üstünlük sağlamışlardı.

Audi RS 3 LMS #116 (Autorama Motorsport by Wolf-Power Racing), Rob Huff/Marcus Menden/Marlon Menden/Peter Posavac

TCR sınıfında Audi müşteri ekipleri bir kez daha en iyisi için mücadele etti. İki yıl önce Dubai’de TCR birincisi ve geçen yıl 24H Serisinde TCR ikincisi olan AC Motorsport, birinci nesil Audi RS 3 LMS ile ikinci oldu. Direksiyonda Miklas Born, Mathieu Detry, Yannick Mettler ve Stéphane Perrin vardı. Yerinden çıkan amortisörün montajı ekibi 2020 başarısını tekrarlama şansından mahrum etti. İkinci nesil touring otomobil ile Autorama Motorsport adına Wolf- Power Yarışı takımı yer aldı. Rob Huff/Marcus Menden/Marlon Menden/Peter Posavac pole pozisyonundan başlamış ve zaman zaman yarışı önde götürmüştü. Bununla birlikte, yarış mesafesinin üçte ikisinden sonra, kırılan bir debriyaj giriş mili, zaman alan bir değişim gerektiriyordu. İsviçre takımı bu konuda cesaretini kırmadı, iki buçuk saatlik onarımdan sonra harekete geçti ve altıncı sırada yer aldı.

Yarıştaki tek Audi R8 LMS GT4, Heide-Motorsport Takımı adına pistteydi ve  387. turda geçirdiği bir kazanın ardından garaja döndü.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: