Toyota Gazoo Takımı Dakar’da Zafere Ulaştı

TOYOTA GAZOO Racing’den Nasser Al-Attiyah ve yardımcı pilot Mathieu Baumel, GR DKR Hilux T1+’larını 2022 Dakar Rallisi’nin son etabında güvenli bir şekilde bitişe getirerek yarışı 27 dakika 46 saniye farkla kazandı. Aynı zamanda, Henk Lategan ve Brett Cummings rallinin kapanış etabını rakibini 49 saniye geride bırakarak kazandı.

Dakar’ın 2020’de Suudi Arabistan’a taşınmasından bu yana Arap dünyasında kazanma umudunu dile getirdiği için bu zafer Nasır için önemli. Yarışı kazanmak 3.5 litrelik çift turbo V6’yı geliştiren ekip için de çok anlam taşıyor.         

Son etapta takımdaşlarına geçilmek Henk ve Brett için bir kurtuluş oldu. Hilux’larını 1saat 35dk 19sn’de bitişe getirdiler ve patlak bir lastiği değiştirmek için etabın ortasında durmak zorunda olmalarına rağmen yarışı bırakmadılar.  

Giniel de Villiers ve yardımcı pilot Dennis Murphy için dünyanın en zorlu kros yarışı inişli çıkışlı bir grafik getirdi. Ancak, yarışın ortasında podyum özlemlerini engelleyen patlak bir yakıt borusuydu. Buna rağmen, Güney Afrikalılar bir etabı doğrudan kazanarak ilk 5’te bir yer edindiler.

Toyota Gazoo Racing GR DKR Hilux T1+

Dakar 2022’de Shameer Variawa ve yardımcı pilot Danie Stassen, Bişa ve Cidde şehirlerinin ortasındaki son etabı tamamladıklarında, genel klasmanda 15. sıraya yükselmişlerdi. Bu Shameer’in ikinci, yardımcı pilot için ise ilk Dakar finişiydi.

Dakar 2022, ilk olarak Ocak 1978’de gerçekleşen ikonik etkinliğin 44’üncüsü oldu. Yarış, 2007 yılına kadar kuzey Afrika’da gerçekleşti ve 2008 etkinliği bir terör tehdidi nedeniyle iptal edildi. Ralli, 2009’da Güney Amerika’ya taşındı ve on yıl muhteşem manzara ve zorlu arazinin tadını çıkarıldı. 2020’de, organizasyonun ilk kez Suudi Arabistan edisyonu gerçekleşti. 2022 yılı Dakar Yarışı 4.261 km’lik rekabetçi etaplarda gerçekleşti.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: