WRC’de Toyota Hibrit GR Yaris Rally 1 İle Yarışacak.

FIA Dünya Ralli Şampiyonası, 2022’de bir ilke sahne olacak. Toyota Hibrit GR Yaris Rally 1 ile yarışacak. Monte Carlo’da podyumun en üst basamağı için çok ciddiler.

TOYOTA GAZOO Yarış Dünya Ralli Takımı, 20 Ocak Perşembe ile 23 Ocak Pazar tarihleri ​​arasında Monako ve Fransa’da düzenlenecek 2022 FIA Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 1. Tur “Rally Monte Carlo”ya katılacak. Üç GR YARIS Rally 1 ile – Sebastien Ogier / Benjamin Weila (GR YARIS Rally1 No. 1), Elfyn Evans / Scott Martin (No. 33), Kalle Rovanpera / Jonne Haruttunen (No. 69) – start alacak. Yeni geliştirilen bir üst kategori ralli otomobiline entegre edilen hibrit ünite ile 90. kez düzenlenecek olan geleneksel Monte Carlo Rallisi’nde üst üste ikinci kez şampiyonluğu hedeflenmekte.

2017 yılında yarışmaya başlayan Yaris WRC, geçtiğimiz sezonun son yarışı olan Monza Rallisi’nde, 26. galibiyetini alarak sürücüler şampiyonluğu, co-driver şampiyonluğu ve üretici şampiyonluğunu kazanarak üçte üç yapmıştı. Sadece sekiz hafta sonra, takım yeni geliştirilen GR YARIS Rally 1’i 2022 sezonunun açılış yarışı olan Monte Carlo Rallisi’ne getirecek. 1997’den 2021’e kadar 25 yıl boyunca WRC’nin en üst kategorisini destekleyen WR otomobilinin yerine, hibrit bir üniteyle donatılmış Rally 1, 2022’den itibaren Toyota adına lider araç olacak. 3,9 kWh üreten bir pil ve bir jeneratör ünitesinden oluşan hibrit ünite, hızlanırken 100kw’a (134PS) kadar güç üretmekte. Bununla birlikte motor, Yaris WRC’de kanıtlanmış 1,6 litrelik 4 silindirli doğrudan enjeksiyonlu turbonun optimize edilmiş bir versiyonu ve tüm sistem maksimum 500 ps güç üretmekte. Aynı zamanda, Rally1 aracının önemli bir özelliği olan %100 sürdürülebilir yakıt kullanımı, FIA Dünya Şampiyonası’nda ilk olma ayrıcalığını taşıyor.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d