O Bir Canavar: Mercedes Unimog

Mercedes Müzesinde her bölüm şaşırtıcı, heyecan verici, derin hikayeler anlatıyor. Bu sefer ilgi odağı: 2004’ten bir kış yol servis aracı olarak Unimog U 500.

Önde kar üfleyici, dört tekerleğin tamamında ağır kar zincirleri ve arkada bir serpme makinesi: Mercedes-Benz Müzesi’ndeki model 405 serisinin Unimog U 500’ü sert kışlar için iyi hazırlanmış. Ancak portal akslı ve dört tekerlekten çekişli 2004 model araç tarlada da çalışabilir, tramvayları çekebilir veya biçme işi yapabilir. Universal-Motor-Gerät (üniversal motor makinesi – Unimog kısaltmasının anlamı budur) bireysel performansları kadar muhteşem olduğu için çok yönlülüğü nedeniyle daha da fazla beğenilmektedir. Aracın önüne, arkasına ve ortasına monte edilebilen ve sürülebilen çok çeşitli aparatlar, uyumlulukları sayesinde mükemmeldirler.  Müzedeki sergiye yakından bakarsanız, hidrolik sistem için birçok bağlantıyı göreceksiniz. Aparatlar ayrıca yoğun kar yağışı sırasında bile yolların geçişini sağlamak için çeşitli çözümler içerir.

Mercedes-Benz Museum, Raum Collection 3: Galerie der Helfer. Mercedes-Benz Unimog U 500 der Baureihe 405, Winterdienstfahrzeug mit Schneefräse, Schneeketten und Streuaufbau aus dem Jahr 2004. Detailaufnahme des rechten Hinterrads mit Schneekette.Mercedes-Benz Museum, Collection Room 3: The Gallery of Helpers. Mercedes-Benz Unimog U 500 of the 405 model series, winter service vehicle with snow blower, snow chains and gritting body from 2004. Close-up of the right rear wheel with snow chain.

Olumsuz koşullar altında kış hizmeti Unimog’un genlerindedir: 1949’dan beri üretimde olan çok yönlü bu araç başlangıçta tarım için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, geniş uygulama yelpazesi nedeniyle, 1950’lerden itibaren kış bakımı için de kullanıldı – ek olarak bir kar küreme makinesi veya kar üfleyici ile, Unimog kışın kralı oldu. Her iki temizleme tekniği de bugün kış hizmetinde hala önemli bir rol oynamaktadır. Ek olarak, kar için döner rulo fırçalar ve buzları veya kumlama malzemelerinin buzunu çözmek için çeşitli yayma yöntemleri vardır.

Kesme, üfleme, fırlatma: Döner kar püskürtücüler karı birkaç çalışma adımında temizler. Yardımcılar Galerisi’nde doğrudan Unimog’un önünde duran izleyiciler, ilgili bileşenleri tanıyabilir: iki yuvarlak kar bıçağı, kesme tamburunun yanlarına oturur ve çalışma alanını temiz bir kesimle sınırlar. Testere dişli kesme kenarlarına sahip iki spiral şekilli kesme bıçakları iç kısma takılır. Bunlar, büyük miktarlarda karı bile parçalar ve sertleşmiş veya buzlu katmanları ısırır. Kesme spiralleri, temizlenecek malzemeyi Arşimet vidası prensibine göre aparatın merkezine taşır. Burada, kesici tamburun arkasında bulunan çark, silindirik gövde içinde yerini alır. Ezilmiş karı hızlandırır ve bacadan yukarıya doğru fırlatır. Bu, hidrolik olarak 275 dereceye kadar döndürülebilir ve ucu hidrolik olarak da farklı açılarda ayarlanabilir. Bu şekilde sürücü, Unimog’un temizlenen karı tam olarak nereye fırlattığını belirler.

Mercedes-Benz Unimog U 423

Kayganlıkla mücadele: Buz çözme tuzu için böyle bir yayma sistemi, Müzedeki Unimog’un arkasına monte edilmiştir. Tuzlama, kış servisinin en önemli yöntemlerinden biridir; yol yüzeylerinde kar ve donma koşullarının neden olduğu buzu giderir, hatta önler. Buz çözücü tuzlar, Almanya’da 1950’lerden beri kış servisi için kullanılmaktadır. Kullanılan ya ticari olarak temin edilebilen kaya tuzu (sodyum klorür) ya da kalsiyum, magnezyum ve potasyum klorürdür. Tuzlar donmuş su ile birleşir ve erime noktasını düşürür. Bu, sıfır santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda bile yol yüzeyini tutuşunu korur. Modern kış servis araçları, her bir buz çözme malzemesinin ne kadarının gerekli olduğunu tam olarak bilir. Bunu yapmak için temassız yüzey sıcaklıklarını ölçerler (termografi) ve bazı durumlarda veri tabanlarından alınan yol ve arazi koşulları hakkındaki bilgiler de kontrol sistemine (telematik) dahil edilir. Kış servis teknolojisini çalıştırmak için Unimog’un kokpitinde ekranlı ayrı bir kontrol ünitesi vardır.

Her şey bir arada: Günümüzde karayolu hizmetleri nadiren yalnızca kuru tuz granülü kullanılır. Bunun yerine yayma sistemleri, önceden ıslatılmış tuzu uygulayabilir. Bu, tuz kristalleri ve sıvı tuzlu su çözeltisinin bir karışımıdır. Ünite, her iki bileşeni de gerektiği gibi doğrudan araç üzerinde karıştırır ve arkadaki yayma diski, önceden ıslatılmış tuzu tam dozlarda uygular. Avantajları: Karışım kuru granüllerden daha hızlı çalışır, bu nedenle daha az tuz gerekir. Ayrıca ıslak tuz yol yüzeyine daha iyi yapışır, bu da yolun yanındaki bitki örtüsü üzerindeki kimyasal yükü azaltır. Tuzun salamura karışım oranına bağlı olarak, örneğin FS 30, FS 50 veya FS 70, kullanılır. Sayı, karışımdaki tuzlu su oranını temsil eder. Saf tuzlu su kullanılıyorsa, kış bakım uzmanları FS 100’den bahseder. Ancak bu klasik serpme makinesi ile uygulanmaz, nozullarla püskürtülür. Bu uygulama için doğru taşıyıcı araç? Elbette bir Unimog.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d