1885 İlk Kez Benzinli Otomobil Üretiliyor: Benz-Patent Motorwagen

Konu otomobiller olunca, alışkanlık olarak sanırım her zaman güncel modeller konuşulur. Aslında bir de; ilk noktaya bakmakta fayda olabilir.  Petrol ürünlerinin ulaşılabilir olmaya başlamasıyla, sanayi devrimini gerçekleştiren toplumlar daha pratik, daha kullanışlı, en önemlisi daha hızlı ekipmanlar arzuladılar. Çünkü vakit aslında nakitti…. Bu nedenle kısa da olsa ilk otomobile bir göz atacağız.

Karl Benz

Dünyanın ilk benzinli otomobili olarak kabul edilen otomobili 1885 yılında tamamlanan ve 1886 yılında ilk patenti alan, Benz-Patent Motorwagen’dir. Üreticisi Rheinische Gasmotorenfabrik Benz & Cie ismiyle bilinen Mercedes-Benz’dir. İşin başında da mühendis Karl Benz vardır.

Üç adet çelik tekerleği olan bu otomobil, 954 cc hacminde 4 silindirli motora sahip 2/3 hp. güç üretebilen ilk benzinli otomobildir. 100 kilogram ağırlığında olan araç 16 km/s. Hıza ulaşabilmekteydi. Günümüze göre verimsiz gözükebilir ama çıkış yılının 1885 olduğunu hatırlatmak isterim.

1886 yılında ilk patentle birlikte 1893 yılına kadar toplam 25 adet Benz-Patent Motorwagen üretildiği kayıtlara geçmiş. O yıllarda aracın fiiyatı da 150 Amerikan Doları idi. Ancak kurları günümüze uyarladığımızda astronomik bir satış fiyatı çıkacaktır. Gerçi şu an müzede olan örneklerini de günümüzde kolleksiyona katmak da epeyce masraflı olabilir. Hatta imkansızdır.

Benz-Patentwagen 1886

Bu yazı neden yazıldı? Benz-Patentwagen’in ilk kez patentlenmesi bugün; ama 1886 yılı elbet. Dünya otomobil tarihinin sayfalarını açan bu tarihi anmak için yazıldı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d