Enzo Ferrari Müzesi: Sonsuza Dek Ferrari

Enzo Ferrari 1947 yılında ilk otomobili olan Ferrari 125 S modelini Maranello’da ürettiğinden bu yana tam 75 yıl geçti. Ortaya çıkan sadece bir otomobil markası değildi.

75 yıllık bir özverinin taşıdığı mükemmellik Ferrari otomobillerinin ayrılmaz parçası olarak tüm dünyanın kalbinde yaşayacaktı. Bir akım, bir kültür doğmuştu. Ferrari 75. yılını kutluyor bu yıl. Modena’daki Enzo Ferrari Müzesi bu doğum gününe özel olarak, sırlar perdesinin altında kalan Classiche bölümünü gözler önüne seriyor. Klasik Ferrarilerden oluşan bir miras.

Ferrari 250 GT Cabriolet 1959

Ferrari Forever bölümü özeldir. 20 yaşın üzerindeki tüm otomobillerini resmi belgeyle sertifikalayan departmandır. Ferrari Classiche, ziyaretçileri büyülemek adına takım tezgahlarından, gerçekleştirilen restorasyon işlerine kadar her şeyi gözler önüne seriyor. Motorların sırları, her modelin kendine has özellikleri burada. 1947 yılında üretilen ilk otomobilden günümüze, otomobillerin tüm detayları tarihsel arşiv olarak tutulmuştur ve koleksiyonun parçaları olarak yerini alır. restore edilmiş olan araçlarla sertifikalanmış otomobillerde burada. Örnek olarak otomobil tarihinin efsanesi Gran Tourisimo modeli 1956 Ferrari 250 GT Competizione. Pinin Farina tarafından sınırlı sayıda üretilen üstü açık 1959 250 GT gibi, ender araçlarda koleksiyondaki yerlerini almışlar.

Ferrari 500 Mondial

Ziyaretçiler 1953 Ferrari 500 Mondial gibi eşsiz otomobilleri de görecekler. Bu otomobilin sanatsal bir baş yapıt olarak anılmasının nedeni alüminyum karoserin elle şekillendirilmiş olmasıdır. 1940’lar ve 1960’lar Ferrari’nin olağan üstü kaliteli işçilik seviyesinin kanıtlandığı dönemdir.

Ferrari Forever, otomobillere tutkuyla bağlı olmanın hikayesini anlatıyor. Geleceğe doğru günümüze hatırlatma görevini yerine getiriyor. Sergi Modena Enzo Ferrari Müzesi’nde 17 Şubat 2023’e kadar açık olacak.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d