Mercedes-AMG SL: Dinamik Başlangıç

Mercedes-AMG SL 55 4MATIC+ ve SL 63 4MATIC+ artık hazır.

Bir ikonun yeni versiyonu, klasik bir yumuşak üst ve sportif karakterle köklerine geri dönüyor. Aynı zamanda, 2+2 koltuklu lüks roadster özellikle günlük kullanım için uygun ve gücünü tamamen değişken AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş ile yola aktarıyor. Aktif devrilme önleyiciye sahip AMG ACTIVE RIDE CONTROL süspansiyon, arka aks yönlendirmesi, isteğe bağlı olarak temin edilebilen AMG seramik yüksek performanslı kompozit fren sistemi ve projeksiyon fonksiyonlu standart donanım DIGITAL LIGHT gibi yüksek teknolojili bileşenler sportif özellikleri vurgulamakta. AMG 4.0 litre V8 çift turbo motorla birlikte en üst düzeyde bir sürüş deneyimi sağlar. Çok sayıda seçenek geniş bir kişiselleştirme yelpazesi sunmakta.

“SL” efsanesi bu yıl dönüm noktası olan bir doğum gününü kutluyor: tam 70 yıl önce, bir spor araba Stuttgart’ta gün ışığına çıktı ve hemen efsane oldu. Mercedes Benz markası, yola çıkan 300 SL yarış arabasıyla (W194) 1952’den itibaren dünya yarış pistlerinde birbiri ardına başarı elde etti ve sonuç olarak SL modeli efsane haline geldi. Başarılı yarış otomobilini 1954’te sıra dışı kapıları nedeniyle “Gullwing – Martı Kanat” olarak bilinen 300 SL (W198) izledi. Modelin tarihindeki diğer kilometre taşları “Pagoda” (W113, 1963-1971), 18 yıldır inşa edilen her daim yeşil R107 (1971-1989) ve halefi R129 (1989-1995) idi.

Bu gelenek şimdi Mercedes AMG tarafından tamamen bağımsız olarak geliştirilen en yeni nesil SL tarafından sürdürülüyor. AMG 4.0 litrelik V8 çift turbo motorun iki farklı versiyonu bulunuyor. Motorlar, şirketin Affalterbach’taki merkezind “Tek Adam, Tek Motor” ilkesine göre tamamen elle monte edilir. En üst model olan SL 63 4MATIC+, 430 kW (585 hp) üretir ve 2500 ila 4500 dev/dak aralığında 800 Nm maksimum tork sağlar. 0’dan 100 km/s’ye hızlanma sadece 3,6 saniye sürer, azami hız ise 315 km/s’dir. SL 55 4MATIC+’da V8 ünitesi 350 kW (476 hp) güç ve 700 Nm maksimum tork üretmektedir. 0’dan 100 km/s hıza 3.9 saniyede ulaşabilen aracın; en yüksek hızı 295 km/s’dir.


Her iki model standart olarak AMG SPEEDSHIFT MCT 9G şanzımana sahip. AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş teknolojisi her iki V8’de de standarttır: Ön ve arka akslar arasındaki tamamen değişken tork dağılımı, her koşulda yüksek sürüş dengesi ve sürüş güvenliğinin yanı sıra fiziksel sınırda optimum çekiş sağlar.

SL 55 4MATIC+, özellikle yüksek performanslı alüminyum amortisörler ve hafif helezon yaylarla donatılmış yeni geliştirilmiş AMG RIDE CONTROL çelik süspansiyon sistemine sahiptir. Bu model için isteğe bağlı olarak , SL 63 4MATIC+’te standart sunulan: aktif hidrolik yuvarlanma stabilizasyonuna sahip yenilikçi AMG ACTIVE RIDE CONTROL süspansiyon alınabilir.

Donanım detayları ve sayısız seçenek, sportif dinamikten lüks şıklığa kadar çok çeşitli müşteri istekleri için geniş bir kişiselleştirme yelpazesi sunar. Görünümü zarafet veya dinamizm yönünde daha da keskinleştirmek için beş dış tasarım paketi mevcuttur: AMG Aerodinamik Paketi, AMG Karbon Paketi, AMG Krom Paketi, AMG Gece Paketi ve AMG Gece Paketi II.

Yeni SL de selefi gibi Bremen’deki Mercedes Benz montaj fabrikasının üretim hattından çıkıyor. Bu nedenle, tamamen Mercedes AMG tarafından burada üretilen ilk araç. Otomatik yönlendirmeli araçların (AGV’ler) kullanılarak malzemeler doğrudan üretim hatlarına teslim ediliyor.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: