Mercedes ESF 13: Güvenliğin Elli Yılı

ESF 13, Mercedes-Benz’in 26 Ekim 1971’de Sindelfingen’deki 2. Uluslararası ESF Konferansı’nda sunduğu ESF 05’in daha da geliştirilmiş haliydi.

Mühendisler ayrıca ESF 13 için 350 SL spor otomobilin (R 107) parçalarını da kullandılar. Teknik olarak, ESF 13’e entegre edilmiş aktif ve pasif güvenlik çözümlerinin listesi uzun olduğu için farklılıklar daha da belirgindi. Sonuç olarak, ESF 13’teki durum, çalışma ve algı güvenliğine yönelik çözümler, 1972’de Daimler-Benz güvenlik araştırmasında en son teknolojiyi yansıtıyor.

ABS’ye ek olarak, halojen far sistemi, farlar ve ön cam için yıkama silme sistemleri ve ayrıca arka cam için paralel silecek, mühendisler çok sayıda başka çözüm sundular. Araçtakiler ve ayrıca yayalar için pasif güvenliği daha da artırmak için parçalar, köpüklü bileşenlerle kaplandı. Kapı kapatıldığında otomatik olarak bağlanan ön koltuklarda kemer kuvveti sınırlayıcılı üç noktalı emniyet kemerleri vardı. Darbe emicili direksiyon simidi, sürücü ve ön yolcu hava yastıklarının yanı sıra arka yolcular için hava yastıkları ile desteklendi. Arkada kemer kuvveti sınırlayıcılı ve atalet makaralı üç noktalı emniyet kemerleri vardı. Sürücü ve ön yolcu koltuklarında koltuk başlıkları bulunurken, bu görev arkada yeni tip bir güvenlik ağı tarafından üstlenildi. Böylece ESF 13, daha sonra seri üretime giren birçok teknolojinin başlangıç noktasıydı. Örneğin, ABS kilitlenme önleyici fren sistemi 1978’de 116 serisinin S-Sınıfı’nda standart hale geldi ve bunu 1981’de 126 serisinin S-Sınıfı’nda ön yolcu için kemer gerdiricili sürücü hava yastığı izledi.

Mercedes-Benz Experimental-Sicherheits-Fahrzeug ESF 13 aus dem Jahr 1972. Exterieuraufnahme von links hinten. (Fotosignatur der Mercedes-Benz Classic Archive: C7289)Mercedes-Benz Experimental Safety Vehicle ESF 13 from 1972. Exterior shot from rear left. (Photo index number in the Mercedes-Benz Classic Archive: C7289)

Profil:

Mercedes-Benz ESF 13

Emniyet sistemleri ve ESF 05 ile ilgili diğer detaylar
80 km/saate kadar çarpma hızları için tasarlanmıştır
Her biri üç kuvvet sınırlayıcı ile donatılmış beş adet 3 noktalı kemer, önde kendiliğinden bağlanan kemerler
Sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, dış koltuklardaki arka yolcuları korumak için tasarlanmış her bir ön koltuğun sırtlığında ek bir hava yastığı
Önde deformasyon alanı kazanmak için V6 test motoru
Poliüretan köpükle doldurulmuş iç kısımdaki çarpma alanları, özellikle kapılar, sütunlar ve çatı çerçevesi
Kapılarda döner krank kolları yerine elektrikli camlar
Lamba sileceği, far mesafe kontrolü, arka cam paralel sileceği
Yan işaret lambaları, durma röleli arka lambalar ve kontrol cihazı
Lamine cam ön ve arka camlar
Alt kısmı yuvarlatılmış pedallar
ABS kilitlenme önleyici fren sistemli fren sistemi
Toplam uzunluk 5.235 milimetre (standart seri araçtan 550 milimetre daha fazla)
Hidrolik darbe emici dahil ön uç uzantısı: 420 milimetre
Tamponlar alttan erişilebilecek şekilde düzenlenmiştir
Boş ağırlık: 2.100 kilogram (standart seri araçtan 705 kilogram daha fazla)

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: