Dünyanın En Eski Bentley’i, Man Adası’na Döndü

1922 Isle of Man TT takım kupasını kazanmanın yüzüncü yılını kutluyor

Bentley’in 1922 RAC Tourist Trophy’de kazandığı takımın bir parçası olmasından 100 yıl sonra, en eski Bentley’i – EXP2 – Man Adası’na geri döndü.

78 Bentley’ler ve dönemin yarışmacıları, dünyanın en ünlü ve zorlu yarış pistlerinden birine saygılarını sunmak için ünlü adaya döndüler. 25 Haziran sabahı, Bentley 3 Litre modellerinin en büyük gösterilerinden birini oluşturmak için Douglas gezinti yolunda toplandı.

Nadir Bentley koleksiyonunun tahmini değeri 40 milyon sterlini aştı ve bu arabaların hepsinin tekrar bir arada olması pek olası değil.

Bentleys’in süvari topluluğu ve yarış kazanan 1922 Sunbeam, geçit törenine başlamak için pit şeridinde bir araya geldi. Gün, 100 yıl önceki gün, şiddetli yağmur ve rahatsız edici sürüş koşulları sağlayan kuvvetli rüzgarlarla başladı. Ancak, 1922’den farklı olarak, bulutlar azaldı ve hava düzeldi. Bir polis eskortu eşliğinde, geçit töreni çevrenin köyleri, dağları ve damalı kaldırımları boyunca tarihi yolculuğa başladı. 78 arabanın tümü sonraki 90 dakika içinde başarılı bir şekilde pit şeridine döndü.

Bentley

Yarış – İlk Yıllar

16 Mayıs 1921’de Bentley, Whitsun Junior Sprint Handikap’taki Brooklands pistindeki ilk yarış galibiyetini, Bentley’in EXP2′ ile sürücüsü Frank Clement’in liderliğinde kutladı.

W.O. Bentley, 22 Haziran 1922’de Man Adası’nda düzenlenen ünlü Tourist Trophy’de üç adet ‘3 Litre’ Bentley’le girmeye karar verdi. Yarış saat 09:30’da başladı ve Frank Clement (No 3), Douglas Hawkes (No 6) ve kendisi (No 9) korkunç hava koşullarında 302 mil boyunca krem ​​rengi ve kırmızı Bentley’lerinde savaştı. Clement 2. oldu, hemen ardından kalan iki Bentley kombine takım galibiyetini sağladı ve Bentley’in, Fransa’nın Le Mans kentinde düzenlenecek 24 saatlik yarış için potansiyelini kanıtladı. 3 Litrelik Bentley’lerin başarısı devam etti ve 1925’te John Duff, 24 saat boyunca 21 dünya rekoru kırdı. Yarış görevi daha sonra 4½ Litre Bentley’e, ikonik Blowers’a ve 1929 ve 1930’da iki kez Le Mans’ı kazanan baskın Speed ​​Six’e geçti.

EXP2 – Dünyanın En Eski Bentley’i

1919 yılında şirketini kurduktan sonra, W.O. Bentley, 1921 ve 1929 yılları arasında 1.622 otomobil üretti. İlk üretim modeli olan 3-Litre’nin motorunu ve şasisini geliştirecekti. Bu geliştirme programı için çok önemli olan EXP’lerdi. EXP1 ilk örnek oldu. Sıra EXP2’ydi, EXP1 tarihe karışmış olsa da, bir yüzyıl boyunca var olan en eski Bentley olarak varlığını sürdürdü.

EXP2, ilk olarak, zamanına göre inanılmaz derecede gelişmiş olan motor ve şasi için bir geliştirme, test ortamı işlevi görmesi için düz iki koltuklu bir gövdeyle inşa edildi. Daha sonra, karoser yapımcıları JH Easter of Chagford Street tarafından hazırlanmış koyu kırmızı alüminyum bir kaporta ile yeniden şekillendirildi.

İlk yarışı, ilk galibiyetinden sadece dokuz gün önceydi. Frank Clement’in elinde, 7 Mayıs 1921 Cumartesi günü Brooklands’de yarıştı, ancak bitiremedi. 16 Pazartesi günü eve ilk kez galip geldi.

EXP2, Eylül 1923’te satılmadan önce iki yıl boyunca testlernii ve yarış kariyerini sürdürdü. Araba, yaklaşık 25 yıl önce orijinal özelliklerine göre tamamen yeniden inşa edildi ve şu anda Bentley Heritage Collection’ın en önemli üyelerinden biri.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d