Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana Takımı, Shell Eco-maraton’da 3. Oldu..

Dünyanın en uzun soluklu öğrenci inovasyon yarışması Shell Eco-marathon’un ikinci ayağı 28 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında Fransa’da gerçekleşti. Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden Hidroana Takımı güçlü performansıyla 3.’lüğü elde ederek Türkiye’ye gurur yaşattı.

Shell, 1935 yılından bu yana düzenlediği Shell Eco-marathon ile öğrencileri geleceğin araçlarını tasarlamaya teşvik ediyor. İki yıl aranın ardından bu yıl yeniden fiziki olarak düzenlenen yarışların ikinci ayağı 28 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde Fransa’da gerçekleşti. 38 takımın yer aldığı yarışlarda, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Hidroana takımı 3. oldu.

Shell Eco-marathon’un ikinci ayağında öğrenciler, içten yanmalı motor (ICE) ve hidrojen ile çalışan araçlar geliştirdiler. Türkiye’den 4 takımın yer aldığı yarışlarda, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden Hidroana Takımı “Midas” adlı hidrojen enerjili aracı ile Fransa’da Circuit Paul Armagnac pistinde güçlü bir performans sergiledi. Hidroana, 1 mm3 hidrojen gazıyla 378.2 km yol alarak takım kendi rekorunu kırdı.

Hidroana – Eskişehir Teknik Üniversitesi

Yarışma boyunca piste çıkmak için 4 hakkı olan Hidroana Takımı, piste her çıkışında kendi rekorlarını da kırarak en iyi derecesini elde etti. Shell Eco-marathon’un üçüncü ve son ayağı 3-6 Temmuz tarihlerinde yine Fransa’da düzenlenecek.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d