50’lik Delikanlı Hala Popüler.

11 nesildir üretimi devam eden, popüler ve eğlenceli, ekonomik Honda Civic her zaman tüketicinin listesinde yer almayı başarmıştır.

1972 yılında ilk kez piyasaya sürülen Honda Civic 50 yıl boyunca, 170’ten fazla ülkede pazarlandı. Toplam satışı 27,5 milyondan fazla sayıya ulaştı. Piyasaya sürülen her yeni nesli ile yeni teknolojileri tüketiciyle buluşturdu. Ve sevilen bir otomobil oldu.

Civic celebrates its 50th Anniversary

1972 – 1979:
İlk Civic, tüm pazarlar için günlük sürüşte olağanüstü pratiklik sunan küresel bir otomobil olarak geliştirildi. Avrupa’da satılan ilk Honda otomobillerinden biriydi ve kompakt tasarımı, etkileyici yakıt ekonomisi ve kullanılabilirliği ile anında beğeni topladı. Devrim niteliğindeki CVCC motoruyla donatılan Civic, dünyanın en katı emisyon düzenlemeleri olan 1970 Temiz Hava Yasası’na uyan ve küresel otomotiv endüstrisinde gelecekteki emisyon hedefleri için standardı belirleyen ilk araç oldu. İlk nesil Civic, ilk olarak Japonya’daki Suzuka Fabrikasında üretildi. Birikmiş üretim hacmi ilk dört yılda 1 milyon adede ulaştı.

Civic celebrates its 50th Anniversary

80’lere doğru
1979’da ikinci nesil Civic, daha ekonomik olmanın yanı sıra daha yumuşak bir güç dağıtımı sunan 1.3 litrelik CVCC-II motorla birlikte geldi. 1.5 litrelik sedan, hatchback ve vagon ile de model yelpazesiyle genişletildi. Seriye beş ileri manuel şanzıman da eklendi. Model, ön ızgara ve farların daha köşeli bir görünüme kavuştu. Ancak, Civic’in popülaritesi arttıkça bu şekil kısa sürdü ve daha büyük otomobiller için tüketici talebini karşılamak adına yeni bir model gerekliydi.


Üçüncü nesil Civic, 1983’te daha geniş bir dingil mesafesi ve daha köşeli bir tasarımla geldi. Honda’nın, sürücü ve yolcuların ihtiyaçlarına hizmet eden teknoloji ve yerleşimi sağlayan insan merkezli bir tasarım yaklaşımı olan ‘Man Maximum-Machine Minimum’ ilkesinin tanıtılmasıyla dikkat çekti. Bugün bu ilke, modern sürücülerin beklediği alan ve kullanılabilirliği sağlamaya yardımcı olmak için tüm Honda modellerini tanımlamaya hala yardımcı oluyor.
Üç gövde stilinde mevcuttu: sportif sürüşü vurgulayan üç kapılı, daha pratik dört kapılı sedan ve olağanüstü alan ve kullanışlılık sunan beş kapılı Civic Shuttle…1.6 litrelik DOHC serisi sıralı dört silindirli motorla daha sportif Civic Si da tanıtıldı.

Civic celebrates its 50th Anniversary

1987 – 2000:

1987’de dördüncü nesil Civic, Honda’nın VTEC sistemini içeren yeni bir motor yelpazesi sundu. Değişken zamanlama mekanizması, yüksek devirlerde daha yüksek performans ve düşük devirlerde geliştirilmiş yakıt tüketimi sağlayarak motor teknolojisinde devrim yaratarak Civic’e birçok ödül kazandırdı.
Beşinci nesil Civic, 1991’de hızla onu takip etti ve daha sportif bir çekicilik için daha şık ve daha aerodinamik bir form çıkardı – otomobilin eş anlamlı hale geldiği günlük işlevselliği korurken. Altıncı nesil Civic, sınıfından daha yüksek bir değer yaratmak için geliştirildi. 1990’larda daha düşük yakıt tüketimi ve diğer çevresel eylemler daha önemli hale geldi. Bu nedenle, bu model yeni geliştirilmiş bir VTEC motoruna sahipti. Aynı zamanda, ilk kez kesintisiz vites değiştirme ve manuele benzer bir ekonomi sunan otomatik sürekli değişken şanzıman (CVT) “Hondamatic Şanzıman” özelliğine sahipti.
Standart Civic’in olağanüstü dinamik yetenekleri üzerine inşa edilen Honda, performans odaklı Type R modelini 1997’de piyasaya sürdü. Civic’ten bugüne kadar görülen en uç performansı sunmaya odaklanarak, Honda için 25 yıllık başarının katalizörü oldu.

Civic celebrates its 50th Anniversary

2001 – 2021:
Yedinci nesil 2000 yılında geldi ve 2001 yılında hibrit teknolojisi sunan ilk Civic oldu.
29.5km/l’lik yüksek yakıt ekonomisiyle dünyanın yakıt açısından en verimli 5 koltuklu benzinli aracını üretti.
2005 yılında sekizinci nesil hatchback, Avrupa pazarları için fütüristik bir stil, yoldaki en belirgin araçlardan biri yapan çift egzoz borusu da dahil olmak üzere üçgen vurgularla geldi.
Dokuzuncu nesil Civic, müşteriler için sınıfında lider verimlilik de dahil olmak üzere çok yönlü bir paket oluşturmak için daha fazla iyileştirme ekledi. Revize edilmiş 1.6 DTEC motora sahip araç, 13.498 km’de (8.387 mil) 100km’de (100.31mpg) ortalama 2.82 litre kaydederek ‘En düşük yakıt tüketimi – 24 bitişik AB ülkesinin tümü (tüm arabalar)’ için Guinness Dünya Rekorları’na girdi.
2015 yılında, iki VTEC TURBO motor seçeneği ve ilk kez gelişmiş güvenlik özellikleri, sürücü yardımları olan Honda SENSING ile birlikte tamamen yeniden modellenmiş 10. nesil geldi. Daha sağlam bir şasi ve daha yüksek dinamik performans ile tasarlanan bu araç, yüksek performanslı hatchback’ler için yeni performans sınırları belirleyen 2017 Civic Type R için mükemmel bir platform sağladı. Otomobil, yol tutuşu, anında gaz tepkisi, yüksek azami hızı, dengesi ve olağanüstü durma gücü ile evrensel olarak dikkatleri çekti.

2022: Civic’te yeni bir dönem
50 yıllık mirasın üzerine inşa edilen 11. nesil Civic, güçlü performans ve verimliliği, geliştirilmiş iç konfor seviyeleri, görsel çekicilik ve genel kullanılabilirlik ile harmanlıyor. En son yineleme, Honda Motor Europe’un 2022 ‘Elektrikli Vizyon’ sözünü, tüm ana akım modellerini elektrikli hale getirme taahhüdünü tamamlayarak, Avrupa’da Honda için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Standart olan e:HEV tam hibrit güç aktarma sistemi, etkileyici ekonomi ve verimlilikle birlikte çekici dinamikler ve performans sunmakta.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: