Mazda’nın En Güçlü Yol Otomobili

Yepyeni Mazda CX-60 PHEV’in güzel ve dinamik stili, en son modellerin zekasını ve zarafetini yansıtıyor.

On yılı aşkın bir süredir tanıttığı en önemli model olan Mazda’nın yeni amiral gemisi, firmanın sahip olduğu her şeyi temsil ediyor. En iyi Japon işçiliği, insan merkezli teknolojilerdeki en son yenilikler ve birinci sınıf bir güç aktarma organı.

Kodo tasarımındaki gelişmeler çarpıcı önden motorlu, arkadan çekişli SUV mimarisinin sağlamlığına dokunuyor. Benzersiz Mazda ve Japon mirasına derinden kök salmış zarif, üstün kaliteli iç tasarım, farklı malzeme ve dokuları karıştırmış olan Kaichou’nun fikirlerini temsil ediyor.

Mazda CX-60 PHEV

Akçaağaç ahşap kaplamanın işlenmesi, Japon Hacho estetiğini yansıtır. Dokuma kumaşların çeşitli desenleri ve iplikleri, ışık değişimlerine duyarlı bir şekilde yanıt vererek, Kakenui adı verilen Japon dikiş tekniği sayesinde süs kumaşları arasındaki boşluklara asılı dikişleri oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.

Mazda mühendisleri Jinba-Ittai sürüş deneyimini mükemmelleştirmek için insan merkezli teknolojileri yeniden düşünerek geliştirmişler. Her zamankinden daha fazla, sürücünün bireysel ihtiyaçlarını karşılayan, çığır açan Mazda Sürüş Kişiselleştirme Sistemi ortaya çıkmış. Sistem,  ayrıca sürücü koltuğundaki kişiyi tanıyarak koltuk konumunu otomatik olarak ayarlıyor. Direksiyon simidi, aynalar, hatta ses ve klima kontrol ayarları da buna dahil edilmiş.

Mazda CX-60 PHEV, güç aktarma organlarına sahip plug-in hibrit modellerin Avrupa’daki tanıtımına öncülük ediyor. Skyactiv-G 2.5, dört silindirli direkt enjeksiyonlu benzinli motoru, 100 kW’lık büyük bir elektrik motoruyla birleştiriyor. Sekiz vitesli otomatik şanzıman ve 355V, 17,8 kWh yüksek kapasiteli pil birlikte çalışıyorlar. Motor kombinasyonu, toplam 327 PS/241 kW sistem çıkışı ve bol miktarda tork sunmakta. 500 Nm tork, Mazda’nın şimdiye kadar ürettiği en güçlü yol otomobili olmasının kanıtı. Otomobil 0’dan 100 km/s hıza sadece 5,8 saniyede çıkan etkileyici bir performans ortaya koyuyor.

WLTP kombine yakıt tüketim sadece 1.5l/100 km ve WLTP kombine CO2 emisyonları sadece 33g/km.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d