Ducati Panigale V4 Güncelleniyor.

Ducati Panigale V4, motosikleti her seviyeden sürücü için daha kolay ve daha sezgisel hale getiren bir dizi elektronik iyileştirmenin tanıtımıyla 2023 Model Yılı için evrimine devam ediyor.

Ducati Panigale V4 2023: elektronik güncellemeler performansı ve konforu artırıyor

Ducati, Ducati Corse prototiplerinde olduğu gibi, ürün yelpazesinin mükemmeliyetçi süper spor motosikletinin yıllık güncellemesine devam ediyor: motosiklet zaten bayilerde mevcut

Yeni Motor Freni Kontrolü EVO 2 yazılımı, Ducati Quick Shift için yepyeni bir strateji ve Ducati Çekiş Kontrolü ve Ride by Wire iyileştirmeleri, Panigale V4’ü her seviyedeki sürücü için daha da kolay ve sezgisel hale getiriyor

Yeni bir soğutma fanı kontrol stratejisi, gelişmiş çalışma sıcaklığı yönetimi ve daha iyi termal konfor sunmakta.

Panigale ailesi, yarış dünyasından üretim motosikletlerine kadar sürekli bilgi ve teknoloji alışverişinin maksimum ifadesidir ve Panigale V4’ün 2023 versiyonuyla, Ducati Corse prototiplerinde olduğu gibi, yıllık iyileştirme yolunda devam etmektedir.

Panigale V4 projesi, yarış için tasarlanan her şeyin daha sonra meraklılara yönelik motosikletlere aktarılabilmesini sağlamak için çalışan bir markanın benzersizliğini tam olarak temsil ediyor.

2022 modeliyle Panigale V4, motosikletin her yönünü etkileyen iyileştirmelerle piyasaya sürüldüğü yıldan bu yana en önemli evrimi gerçekleştirdi: aerodinamik, ergonomi, motor, şasi ve elektronik.

Panigale V4, Panigale V4 S ve Panigale V4 SP2’nin 2023 versiyonlarında, ileri adım, yarış pistindeki sürüş hissini ve performanslarını daha da artırabilen güncellenmiş bir elektronik paketin yer alması planlanıyor.

Panigale V4 2023, frenleme ve viraj alma sırasında stabiliteyi, hassasiyeti ve yönlülüğü geliştirmek ve sürücünün her devrede en iyi elektronik kurulumu daha büyük bir hassasiyetle tanımlamasını sağlamak için yeni Motor Freni Kontrolü (EBC) EVO 2 yazılımını güncelliyor. Seçilebilir üç seviyenin her birinde farklı bir vites ayarına sahip. Yeni strateji, arka tekerlek üzerindeki yüke göre motor freni yoğunluğunu optimize etmek için geliştirildi. Frenlemenin ilk aşamasında, arka lastikte az yük olduğunda, EBC EVO 2 daha az motor freni sağlar, bu da virajın merkezine yaklaştıkça artar: motor freninin müdahalesinin en fazla katkıda bulunduğu an bisikleti yavaşlatmak ve hattı sıkmak için. Herhangi bir sürüş aşamasında motor freni kontrolünün daha dengeli bir şekilde müdahale edilmesini sağlayan bu strateji sayesinde sistem, en zorlu frenleme durumlarında arka tekerlek kilitlenmesini azaltır, böylece viraj alma aşamasında dengeyi ve hassasiyeti artırır.

Panigale V4 2023 ayrıca Ducati Quick Shift (DQS) için hem kısmi hem de tam gaz kelebeği açıklığının her derecesinde vites değiştirme akışkanlığını geliştiren ve iki farklı durumu farklı şekilde ele alan yeni bir özelliğe kavuşuyor.

Ducati Panigale V4

Sistemin daha önce enjeksiyonu kestiği kısmi gazda vites değiştirirken, artık ateşleme zamanlamasını geciktirerek etki sağlanıyor, böylece herhangi bir motor kesintisi olmaması sayesinde yol kullanımındaki vites geçişleri yumuşatılıyor. Yarış pistine özgü bir durum olan tamamen açık bir gaz kelebeği ile vites değiştirirken, strateji enjeksiyonlu kesme kullanmaya devam ediyor, ancak tork geri verme aşaması, motosiklette daha fazla stabilite ve daha homojen ve dolayısıyla daha verimli bir itiş gücü garanti ederek iyileştirildi.

2023 güncellemeleri, Ducati Çekiş Kontrolü (DTC) ve Ride by Wire stratejilerinin iyileştirilmesiyle tamamlanıyor. İlki, yatış açısının bir fonksiyonu olarak çekiş kontrolünün hareketini daha da doğru hale getirmek için geliştirildi, ikincisi ise binici tarafından talep edilen tork ile fiilen sağlanan tork arasındaki bağlantıyı iyileştiriyor. Bu iyileştirmeler, Ducati’nin sürekli ürün geliştirme felsefesini takip ederek, her zaman en iyi performans, kullanılabilirlik ve konfor seviyesini sunmak için düzenli geliştirmelerdir.

Tüm Panigale V4, V4 S ve V4 SP2 2023 modellerinde bulunan bu güncellemeler, bir Ducati Servisinde yapılabilecek basit bir müdahale ile tüm Panigale V4, Panigale V4 S ve Panigale V4 SP2 2022 sahiplerine de, Temmuz 2022 sonundan itibaren sunulacak.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: