Evo2: Volkswagen’in Dünya Motoru

TSI evo2, yıl sonuna kadar tüm modellerde de art arda kullanıma sunulacak.

Volkswagen 1.5 TSI benzinli motorunu yeni nesil TSI evo2’yi sunuyor. Hedef elbette daha yüksek verim ve daha düşük emisyon sağlamak. Kompakt, ultra modern dört silindirli motor, başlangıçta 110 kW (150 PS) güç sunacak ve bunu 1.5 TSI evo2’nin diğer versiyonları takip edecek. T-Roc ve T-Roc Cabriolet, yeni motorla birlikte teslim edilecek ilk modeller olacak. TSI evo2, yıl sonuna kadar diğer modellerde de art arda tanıtılacak. 1.5 TSI, Volkswagen motor yelpazesinin temel direğini oluşturuyor çünkü T-Cross3’ten Passat Variant4’e kadar dünya çapında birçok modele güç sağlıyor.

1,5 evo2’de yakıt tüketimini azaltmak için önemli bir teknolojik özellik, Aktif Silindir Yönetim sistemi ACTplus’tır. İki silindirli çalışmada yanma süreci optimize edilerek Aktif Silindir Yönetim sisteminin çalışma aralığının da genişletilmesi sağlandı. ACTplus ile motor düşük ve orta yüklerde ve hızlarda çalışırken ikinci ve üçüncü silindirler ateşlenmez. Aktif silindirlerde verimlilik artarken, orta silindirler neredeyse hiç kayıp olmadan takip eder – gaz pedalına tekrar basıldığında yeniden etkinleştirilirler.

1.5 TSI, değişken geometrili turboşarjın yanı sıra diğer yüksek teknoloji bileşenlerine de sahiptir: yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi 350 bar’a kadar bir basınç üretir, plazma kaplı silindir duvarları sürtünmeyi azaltır ve dökme soğutma kanallı pistonlar izin verir. yanma optimize edilecek ve verimlilik artar.

Volkswagen T-Roc Cabrio

Dünya motoru, kompakt TSI güm üniteleri, 2012’den beri dünyanın en çok satan motorları olmuştur. Volkswagen, her yıl üç kıtada on bir yerde dört milyondan fazla motor üretmektedir. 2012’deki ilk çıkışlarında – üç kapasite varyantında – zaten bir dizi yüksek teknoloji özelliği içeriyorlardı. Sıkı hafif yapı, öncekilere kıyasla ağırlıklarını 21 kilograma kadar azaltmıştır.

1.5 l TSI evo1’den beri bilinen TSI-evo yanma süreci, TSI evo2’de de kullanılıyor. Yanma odası soğutmasının optimizasyonunun yanı sıra, belirleyici faktör bir kez daha Miller döngüsünün (yüksek sıkıştırmalı giriş valflerinin erken kapanması) ve VTG turboşarj teknolojisinin (değişken turboşarj geometrisi) birlikte çalışmasıdır.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d