MG: Çin Dışında da Satıyor

MG’nin Çin dışındaki satışları 2007 yılından bu yana bir milyonu aştı.

Tamamen elektrikli modeli ZS EV ile ülkemize ayak basan MG, şarj edilebilir hibrit E-HS ve benzinli ZS modeli ile pazarın büyük oyuncularından biri olduğunu gösterdi. Ülkemizde de elektrikli araçların popülerleşmesinde öncü rol oynayan MG, Doğan Trend Otomotiv’in çatısı altında 2021 yılında başarılı satış rakamlarına ulaşmıştı. 2022 yılına da hızlı bir giriş yapan MG, ülkemizde yılın ilk 6 ayında geçen seneye göre satışlarını yüzde 35 artırdı. Bu yıl içinde aileye katılacak 3 yeni model ile satış adetlerini çok daha yukarıya taşımayı hedefleyen MG, 2023 yılı başında MG4’ün de ürün gamına katılması ile C crossover segmentine de adım atacak.

MG EHS

İngiliz otomobil markası MG, 2007 yılında Çinli Saic tarafından satın alındıktan sonra, elektrikli araçlara konsantrasyonunu artırarak yükselişini başarılı bir şekilde sürdürüyor. Yaklaşık 100 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan marka, her zaman tüketici ihtiyaçlarına cevap vererek, değişim konusunda cesur davranarak, genç ve dinamik bir duruş sergiliyor. Bugüne kadar birçok ilk yaşayan köklü marka, 2007 yılından günümüze Çin dışında 1 milyon araç satışıyla önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Ülkemizde de elektrikli araçların popülerleşmesinde öncü rol oynayan MG, 2022 yılına da hızlı bir giriş yaparak, ülkemizde yılın ilk 6 ayında geçen seneye göre satışlarını yüzde 35 artırdı. Bu yıl içinde aileye katılacak 3 yeni model ile satış adetlerini çok daha yukarıya taşımayı hedefleyen MG, 2023 yılı başında MG4’ün de ürün gamına katılması ile C crossover segmentine de adım atacak.

1 milyon Çin harici satış başarısına MG ZS önemli bir katkı sağlıyor. Beğenilen tasarımı, yüksek güvenlik seviyesi, üstün kalitesi ve zekice uygulanan fiyatlandırma politikası sayesinde MG ZS pazara girdiği andan itibaren çok iyi bir başlangıç yaptı. Özellikle Avrupa’da tamamen elektrikli MG ZS EV modeli sınıfının referans noktası haline geldi. Sıfır emisyonlu SUV, ilk satış yılında 15.000’in üzerinde müşteriyi memnun etti ve İngiltere, Norveç, İsveç, Hollanda ve Fransa’da en üst sıralara ulaştı. Ülkemizde de çok sevilen %100 elektrikli ZS EV, 2021’de henüz ilk yılında, satışa çıktıktan sonra en çok satılan 3. elektrikli model olmayı başarmıştı.

MG

MG ZS EV, aynı zamanda mükemmel güvenlik seviyesi ile Euro NCAP’ten 5 yıldız alan alan B segmentindeki ilk tamamen elektrikli SUV oldu. Ayrıca Avustralya ANCAP güvenlik değerlendirmesinde maksimum 5 yıldıza ulaştı. Bunun dışında MG ZS EV, Belçika’daki Flaman Otomobil Birliği (VAB) tarafından 2021 Yılın Elektrikli Aile Otomobili ve İsveç’in önde gelen otomotiv dergisi Teknikens Värld tarafından 2022 Yılın Otomobili seçildi.

MG ZS, Mayıs 2022’de Avustralya, Şili ve diğer bazı ülkelerde SUV segmentinde ilk sırada yer aldı. Bunun dışında MG markası ilk çeyrekte Avustralya, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan ve Katar gibi 18 ülkede ilk 10 marka arasında yer aldı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: