Nissan Formula E’de Sürücüler Değişti.

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 9. Sezonu öncesinde yeni sürücüleri Norman Nato ve Sacha Fenestraz’ı duyurdu.

Formula E yarış galibi Nato, 2022’de FIA ​​Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarışan Japon üretici ile seriye tam zamanlı olarak geri dönüyor. 30 yaşındaki Fransız, Formula Renault’da yarışlar kazanarak mükemmel bir kariyere sahipti. 3.5 Serisi, GP2 Serisi ve FIA ​​Formula 2, aynı zamanda 2020’de 24 Saat Le Mans’ta genel olarak ikinci sırada yer alıyor.


Fenestraz için gelecek sezon, 8. Sezonun son turundaki ilk çıkışının ardından Formula E’deki ilk tam zamanlı işi olacak. Super Formula ve Super GT şampiyonasının GT500 sınıfı. her iki şampiyonada da zafer kazandı ve şu anda Super GT sıralamasında zirvede.
Nissan Formula E genel müdürü ve Nissan Formula E Takımı genel müdürü Tommaso Volpe, “Gen3 dönemine başlarken bu takım için önemli bir an ve hem Norman’ı hem de Sacha’yı aramıza katmaktan çok mutluyuz. . Sezon 9, Nissan’ın bu yılın başlarında e.dams’ı satın almasının ardından ve aynı zamanda McLaren Racing ile ortaklığımızın başlangıcını takiben, tek bir takım olarak yarışan ilk sezonumuz olacak. Bu, Nissan Formula E Takımı için yeni bir dönemi işaret ediyor ve inanıyoruz. Deneyim ve yeni yetenekleri yetiştirme fırsatının birleşimi şu anda bizim için doğru dengedir. Norman ve Sacha’da vizyonumuzu gerçekleştirmek için iki güçlü sürücü oldu.


“Norman, Formula E’de ve diğer serilerde çok yetenekli bir sürücü olduğunu kanıtladı ve takıma zengin bir deneyim ve beceri kazandırıyor. Sacha’ya gelince, onun son birkaç yıldır ilerlemesini ve performansını izledik ve çok etkilendik. Büyük bir potansiyele sahip olduğuna ve onu takıma almanın doğru zaman olduğuna inanıdık. Birbirlerini ve takımı çok iyi tamamlayacaklarına inanıyorum. İkisini de çalışırken görmek için sabırsızlanıyorum.
“Aynı zamanda, Sébastien Buemi ve Maximilian Günther’e geçen sezonki tüm sıkı çalışmaları, bağlılıkları için büyük bir teşekkür etmek istiyorum. Özellikle Séb, dördü Nissan ile olmak üzere sekiz sezon boyunca e.dams ile birlikte olduktan sonra, takımımızın tarihinde büyük bir rol oynadı. Ve coşku her zaman kim olduğumuzun bir parçası olacak. Hem Séb hem de Max’in ekibimizin bir parçası olması bizi çok gururlandırıyor. Onlara kariyerlerinde başarılar diliyoruz.”


Sezon 9 (2022/23), Nissan’ın Formula E’deki beşinci sezonu olacak ve Gen3 döneminin başlangıcı olacak. 350 kilowatt (Gen2’den %40 daha fazla güç) ve 320 km/s’nin üzerinde azami hız ile yeni arabalar daha hafif, daha küçük olacak ve daha hızlı, daha çevik tekerlekten tekere tamamen elektrikli yarışa olanak tanıyacak.
Nissan, sıfır emisyonlu elektrikli araçların heyecanını ve eğlencesini küresel bir izleyici kitlesine getirmek için Formula E’de yarışıyor. 2050 yılına kadar operasyonlarında ve ürünlerinin yaşam döngüsünde karbon nötrlüğü elde etme hedefinin bir parçası olarak Nissan, 2030’ların başlarında pazarlarda sunduğu tüm yeni araçları elektrikli hale getirmeyi planlıyor. Japon otomobil üreticisi, müşterileri için daha iyi elektrikli araçlar üretmek adına yarış pisti ile yol arasında bilgi ve teknoloji transferi konusundaki uzmanlığını geliştirmeyi hedefliyor.

Nissan Formula E Takımı


Norman Nato ne dedi?
“Nissan ile Formula E’de tam zamanlı bir sürücü olarak geri döndüğüm için çok mutluyum. Gen3 dönemi şampiyona için yeni bir bölüm olacak ve teste hazırlanmak ve aracı sürmek için heyecanlıyım. Sıkı çalışma şimdi başlıyor – Mexico City’de Sezon 9’un ilk turunda elimden gelenin en iyisini yapmak için öğrenecek çok şeyim ve takımla birlikte geliştirmem gereken çok şey var.”


Sacha Fenestraz ne dedi?
“Bu bir rüyanın gerçekleşmesi. İlk kez bir Dünya Şampiyonasına yükselmek ve dünyanın en iyi sürücülerinden bazılarına karşı bu kadar yüksek bir seviyede rekabet etmek kariyerimde ileriye doğru büyük bir adım olacak. Tamamen elektrikli bir otomobilde ilk sezonum olacağı için benim için farklı bir meydan okuma olacak. Sokak pistleri favorim olduğu için, yüksek riskleri olan ve hataya yer vermeyen bu şampiyonada rekabet edeceğim için heyecanlıyım. yeni bir format, yapılacak çok hazırlık ve öğrenecek çok şey var! Uzun zamandır bu anın hayalini kuruyorum ve bu fırsat için Nissan’a çok minnettarım. Başlamak için sabırsızlanıyorum. ve elimden gelenin en iyisini yapmak için her şeyi yapacağım.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d