Ford Elektrikli Araç Müşterilerini Üzecek Gibi

Araştırma firması AlixPartners, koronavirüs pandemisinden bu yana pil geliştirme maliyetinin iki katından fazla arttığını hesapladı.


Tüketiciler, temel ihtiyaçlardan ve pompadaki benzine kadar hemen hemen her şey için yükselen fiyatlar ile boğuşurken, otomobil üreticisi elektrikli araçlarının fiyatlarını duyurmak için aşamalı bir strateji seçti.


Dearborn’dan bir grup, ikonik F-150 pikapının elektrikli versiyonu olan F-150 Lightning’in fiyatında bir artış olduğunu duyurdu. Bu fiyat artışları modele bağlı olarak 6.000$ ile 8.500$ arasında değişiyordu. Böylece, 2023 model yılı F-150 Lightning’in taban fiyatı 47.000 ila 97.000 dolar arasına tırmanırken, 2022 model yılı araçlar için yaklaşık 40.000 ila 92.000 dolar oldu. Bu fiyatlara vergiler, teslimat ve diğer masraflar dahil değil.
Ford, yeni fiyatların aracı daha önce sipariş etmiş olan müşterileri etkilemediği konusunda ısrar etti. Otomobil üreticisi, fiyatları artırma kararını açıklamak için pil geliştirme maliyetinin keskin bir şekilde artığını söyledi.

Araştırma firması AlixPartners, koronavirüs pandemisinden bu yana pil geliştirme maliyetinin iki katından fazla arttığını hesapladı. Maliyetlerdeki bu artış, pandeminin tedarik zincirlerinde neden olduğu aksamalardan ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra hammadde fiyatlarının yükselmesinden kaynaklanıyor.
AlixPartners tarafından Haziran ayında yayınlanan bir rapora göre, elektrikli bir aracın geliştirilmesi için gerekli olan hammaddelerin (kobalt, nikel, lityum) maliyetleri iki yılda ortalama olarak yaklaşık %144 artarak geçen Mayıs itibariyle 8.255$’a ulaştı. Mart 2020 itibariyle bu maliyetler 3.381 ABD Doları olarak gerçekleşti. Araştırma firması, elektrikli aracın geliştirme maliyetinin son iki yılda yaklaşık 2.000 dolar arttığını da sözlerine ekledi.


Otomobil üreticileri çoğunlukla bu beklenmedik maliyet artışlarını tüketicilere aktarmayı seçti. Ford’dan önce Tesla (TSLA), GM (GM), Rivian (RIVN) araçlarının fiyatlarını yükseltti.


Ford, müşterilerini memnun etmek amacıyla F-150 Lightning’de bazı güncellemeler yaptı. Grup, yoğun talep üzerine yeniden sipariş alıyor.

Yeni temel F-150 Lightning, tek bir pil şarjıyla 240 mil seyahat edebilecek. Büyük bir bataryaya sahip F-150 Lightning’e gelince, batarya menzili artık 320 mil olacak.

Ford Mustang Elektrikli Crossover

Jim Farley liderliğindeki şirket, tam elektrikli crossover Ford Mustang Mach-E için aynı stratejiyi benimsedi. Ford, Mach-E model yılı 2023 için müşterinin seçtiği modele bağlı olarak 3.200 ila 8.675 dolar arasında değişen fiyat artışlarını açıkladı.


Giriş seviyesi Mustang Mach E’nin taban fiyatı, 2022 model yılı bir araç için 44.995 dolara 2023 model yılı bir araç için 48.195 dolara çıkıyor. Standart seri Premium RWD varyantının taban fiyatı, 2022 model yılı araç için 58.975$ dolar. Ford Mustang Mach-E Premium eAWD Extended Range’in taban fiyatı, 2022 model yılı araç için şimdi 67.575 dolar.

Ford, bu fiyat artışlarının “önemli malzeme maliyeti artışlarını, ana tedarik zincirleri üzerinde devam eden baskıyı ve hızla gelişen piyasa koşullarını yansıttığını söyledi.
Ford, yeni fiyatların 30 Ağustos’tan itibaren verilen tüm siparişler için geçerli olacağını ve bu araç için de siparişleri yeniden açacağını söyledi.

Ford, F-150 Lightning’de olduğu gibi, müşterilerin BlueCruise eller serbest sürücü destek sistemini test etmek ve sipariş vermek için 90 günleri olacağını söyleyerek potansiyel müşteri öfkesini yatıştırmaya çalıştı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: