Subaru: AWD 50 Yaşında.

Japonya’nın ilk seri üretim AWD binek otomobili olan Subaru Leone 4WD Estate Van’ın Eylül 1972’de satışa sunulmasında bu yana, yaklaşık 21 milyon adet AWD özelliğine sahip Subaru araç üretildi.

Subaru, markanın en dikkat çekici özelliklerinden birisi olan Dört Tekerlekten Çekiş (AWD) sisteminin 50’inci yıl dönümünü kutluyor.

Subaru AWD

Uzunlamasına yerleşimli, karşılıklı yatay ve düşük ağırlık merkezine sahip Subaru Boxer Motor ve simetrik tasarlanmış AWD aktarma organlarından oluşan Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemi, Subaru’nun tüm hava ve yol koşullarında her zaman en iyi denge, güvenlik ve yol performansı sunmak için odaklandığı bir sistem. Markaya özgü Simetrik Sürekli Dört Çeker sisteminin en ayırt edici özelliği, yatay karşılıklı motorun temeli olan aktarma organlarının simetrik olarak düz bir çizgide yerleştirilmiş olması. Dört tekerleğe de eşit ağırlık dağıtıldığından, lastikler mükemmel bir yol tutuşu sağlıyor ve böylece olağanüstü sürüş performansı elde ediliyor. Boxer motor tarafından sağlanan düşük ağırlık merkezi ve simetrik aktarma organlarının üstün ağırlık dengesinin kombinasyonu, çeşitli hava ve yol koşullarında üstün sürüş performansı sunarak dört tekerlekten çekişe özgü dengeyi ve yol tutuşunu en üst düzeye çıkartıyor.

Subaru AWD

Subaru’nun AWD teknolojisi, elektrikli araçlarla birlikte daha da gelişmeye devam ediyor. Japonya’da ve dünyanın diğer bölgelerinde satışa sunulan modellerde bulunun yüksek performans sunan hibrit “e-BOXER” motor *4, AWD’nin daha hassas kontrolünü sağlarken, kar veya buz gibi kaygan yol yüzeylerinin yanı sıra engebeli zeminlerde de daha fazla güvenlik hissi ve geliştirilmiş sürüş kabiliyeti sunuyor.

Markanın 2005 yılında başlattığı “Elektrik Motorlu AWD” Ar-Ge girişiminden kazanılan uzmanlıkla geliştirilen elektrikli Solterra SUV’da kullanılan çift motorlu AWD sistemi de Subaru’nun alışılmış üstün sürüş kabiliyetini ve keyif sunma özelliğini tam anlamıyla karşılıyor.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d