Toyota Corolla’nın Tam Elektriklisi Mi Desek? bZ3…

Tasarım, üretim, mühendislik ve kalite kontrol departmanlarından 100’den fazla Toyota mühendisi, BYD ve FAW, Toyota mühendisleriyle birlikte çalışarak geliştirmeye katıldı.

BYD, kurulduğu 1995 yılından bu yana, e-Platform 3.0 dahil olmak üzere elektrikli araçlar için piller ve diğer temel teknolojiler konusunda uzmanlaşmıştır. Toyota bZ3 için gelişmiş ve güvenilir akü teknolojisi sağlamaktadır.

FAW Toyota, 2000 yılındaki kuruluşundan bu yana Çin’deki müşterilerine her zamankinden daha iyi ürün ve hizmetler sunmaktadır. Şirket, kapsamlı ürün yelpazesi ve üretim, satış ve servisi kapsayan tek noktadan hizmet verme yeteneği ile tanınmaktadır. Bugüne kadar, FAW’ın kümülatif satış hacmi on milyon birime ulaştı. Şirket, birinci sınıf tesislerine ve teknolojilerine dayanarak şimdi Toyota bZ serisi de dahil olmak üzere yüksek kaliteli yeni enerji ürünleri üretiyor.

Toyota bZ3, üç şirketin geliştirme, otomobil üretimi ve pil teknolojisindeki işbirliği ve sinerjisinden doğdu. Her üyenin birleşik güçleri, müşteriler için benzeri görülmemiş yeni değerler ve yeni deneyimler ile sonuçlandı.

Toyota bZ3

Elektrifikasyon sistemi, BYD’nin lityum demir fosfat kullanan lityum-iyon LFP pilini ve Toyota’nın uzun süredir devam eden HEV geliştirmesiyle, kapsamlı elektrifikasyon teknolojilerini bir araya getirerek maksimum 600 km*1’lik bir seyir aralığı elde ediyor. Akü yapısı, soğutma, kontrol ve güvenlik izleme sistemlerinin tamamı bu otomobil için yeni tasarlandı ve yüksek kaliteli elektrifikasyon sistemini verimli, gelişmiş, güvenli ve güvenilir hale getirdi.

Ayrıca Toyota, müşterinin gönül rahatlığı için on yıl sonra bile %90 kapasite sağlama hedefiyle pil bozulmasını azaltmak için elektrifikasyon uzmanlığından yararlandı.

DynamicE-TNGA ile sürüş keyfi

Toyota bZ3, düşük ağırlık merkezi ve mükemmel yol tutuş dengesi ile daha hızlı tepki veren performans da dahil olmak üzere daha keyifli bir sürüş sağlamak için e-TNGA araç platformunu geliştirdi. Sürüş pozisyonu, kas gerginliğini en aza indirecek, uzun mesafelerde yorgunluğu azaltacak ve keyifli bir sürüş deneyimi yaratacak şekilde yapılandırılmıştır. Hareket etme, dönme ve durma, Toyota’nın otomobil yapımı ve motor sporlarındaki onlarca yıllık deneyimine dayanan uzmanlığı kullanılarak hassas bir şekilde ayarlandı. Sonuç, hem sürücü hem de yolcular için daha konforlu bir sürüş.

KeyifliRahat bir sürüş deneyimi sunmak

Toyota bZ3’ün geliştirme konsepti, arabaların sadece bir ulaşım aracı olmaktan çok, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek için bir alan sağladığı fikrine dayanan Family Lounge’dır. İnsan merkezli bir odakla Toyota, müşteri tercihlerine uyacak şekilde kabin içine mükemmel şekilde entegre edilmiş gelişmiş dijital özelliklerle uyumlu ve konforlu bir iç mekana vurgu yapıyor.

Toyota bZ3

Araç, Toyota bZ serisinin çekiç başlı köpekbalığı benzeri tasarım formatına sahiptir. BEV’e özel bir paketin uzun dingil mesafesini bir fastback’in uzun kabini ile birleştiren rahat bir siluete sahiptir. Ayrıca, dış kısım stabilite ve güç yayar ve doğrusal bir hız hissini ima eden oldukça modüle edilmiş ve zarif bir profile sahiptir. Tamponun köşeleri, hava akışını dikkate alan hava kılavuzlarını ve hava perdelerini vurgularken, düz kapı kolları, alüminyum jantlar ve hava direncini azaltacak şekilde şekillendirilmiş arka tampon, 0,218 Cd değeriyle sınıfında lider aerodinamik ile sonuçlanıyor.

İç mekanda, tepsi tipi bir konsolla büyük bir dikey orta ekranı birleştiren Digital Island sistemi bulunuyor. Kablosuz şarja ek olarak, akıllı telefonları ve multimedyayı birbirine bağlamak için işlevleri entegre ederek müşteriler için yeni bir deneyim sunmakta. Klima, müzik, bagaj açma ve diğer kontroller de geniş ekrana entegre edilmiştir.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d