Tam Bir Citroen – Citroen BX -1993

Bu yıl 40. yaşını kutlayan Citroen BX; markanın kendine has özelliklerini yansıtan ve bir çok taraftarı olan bir modeldi.

1.1 litre PSA-Renault ortaklığı ile üretilmiş motor seçeneğinden başlayan, bu yıl kırkıncı yaşını kutlayan Citroen BX seveni çok olan bir otomobildi. Üretimi 1994 yılında bittiğinde yerine Xantia geçmişti. Citroen BX ise Citroen Gs’nin yerine üretilmişti. BX van, sedan, station seçenekleri ile 1982 yılında piyasaya sürülmüş olan bir modeldi. Hatchback versiyonu Bertone’den Marcello Gandini tarafından çizilmişti.

Citroen BX – By Charlie from United Kingdom – 1990 Citroen BX 14RE TGE, CC BY 2.0,

Citroen BX’i değerli kılan özelliklerinden biri hidropnömatik süspansiyon sistemiydi, yolculara konfor ve sürücüsüne keyif verirdi.

Citroen BX

Benzinli motorlarının yanı sıra dizel versiyonları da bulunmaktaydı. Ülkemizde daha çok; 1,4 litre 74 hp. ve 15 litre 79-91 hp. motorlarıyla bilinmektedir.

Citroen BX 4TC Evolution – By Citroën_BX_4TC_Evolution.jpg: Dedeuchederivative work: Photographe Amateur sport extremes (talk) – Citroën_BX_4TC_Evolution.jpg, CC BY-SA 3.0,

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d