TOFAŞ Ar-Ge İzmir’de

Tofaş’ın Ar-Ge yetkinliklerini arttırma stratejisi kapsamında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) devreye aldığı ürün geliştirme ve yazılım şubesi faaliyete başladı.

Tofaş, yeni merkezle birlikte Stellantis dünyasındaki farklı marka ve modeller için mühendislik, sanal/fiziksel doğrulamalar yapılması, prototiplenmesi gibi birçok farklı alanda üstlendiği sorumlulukları, otomotiv yazılımı alanında daha da ileri bir boyuta taşıyacak. Yeni merkez; veri bilimi ve yapay zekâ uygulamaları ile akıllı araç mimarisi, otonom/sürücüsüz araç çözümleri, bağlanırlık çözümleri, otomotiv siber güvenliği ve filo  yönetim ve optimizasyon algoritmaları üzerinde çalışacak. Yeni merkezde Tofaş; Fiat Connect uygulaması ile pazara sunduğu bağlanırlık çözümlerini yeni nesil araç platformları üzerinde geliştirerek, müşterilerinin araçlarla etkileşimini artırmaya devam edecek.

Yeni çalışma kültürüne uygun esnek çalışma modeliyle kurgulanan merkez ile Tofaş ayrıca, mühendislik ekosisteminin gelişmesine de katkı sağayacak.

Tofaş ArGe İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Türkiye’nin en iyi otomotiv Ar-Ge merkezi Tofaş Ar-Ge Hakkında:

Tofaş Ar-Ge Merkezi; oluşumundan bu yana pek çok ürün geliştirme projesi üzerinde çalıştı. Doblo, Fiorino ve Egea gibi ülke ihracatına da ciddi katkılar sunan küresel modellerin ürün geliştirme çalışmalarında önemli rol üstlendi. Bugün ulaştığı noktada, sıfırdan komple araç geliştirme bilgi birikimine ve yetkinliklerine sahip olan Tofaş Ar-Ge; Tofaş Fabrikası’nda üretimi gerçekleşen modellerin yanı sıra Stellantis bünyesindeki farklı modellerin ürün geliştirme süreçlerinde görev alıyor. Bünyesindeki araştırma merkezlerinin yüksek teknolojisi ve çeşitliliğiyle Stellantis’in önde gelen Ar-Ge merkezlerinden biri olan  Tofaş Ar-Ge, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Performans Endeksi Ödülleri’nde Türkiye’de En İyi İkinci Ar-Ge Merkezi seçilmiş olup; otomotiv Ar-Ge merkezleri arasında en üst sırada yer alıyor.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d