Tam Sevilecek Formül: Toyota Corolla Cross Hybrid

Toyota Yaris Cross Hybrid ile başlayan; Toyota’nın “Crosslaşma” macerası, Toyota Corolla Cross Hybrid ile ilerlemeye devam ediyor.

Cafedeoto.com ve com.tr için bir ilk olacak bu yazı; çünkü ilk sürüş izlenimi yazısı. Konuğumuz Toyota Corolla Cross Hybrid. Ne yalan söyleyeyim Japon otomobilleri ile yaşadığım tecrübeler sonucunda kendilerine karşı hep bir önyargım olmuştur. Ancak bu otomobil bunu kırdı.

Özetle Toyota Corolla Cross Hybrid olmuş. Hem de güzel olmuş. Elbette hoşuma gitmeyen bazı noktalar var. Ama hiç bir otomobil mükemmel değil. Sevdim bu SUV’u.

Toyota’nın Dedikleri:

Toyota Corolla Cross Hybrid; C-SUV segmentinde konumlandırılmış. Beşinci nesil hybrid teknolojisine sahip. Araçta Toyota Safety Sense güvenlik sistemi mevcut. 12.3 inç dijital göstergeler bulunmakta. 10.5 inç dokunmatik çoklu medya ekranı da sunulmuş.

Toyota Corolla Cross Hybrid Multi Medya Ekranı

4.460 mm uzunluk, 1.825 mm genişlik, 1.620 mm yükseklik ve 2.640 mm aks aralığına sahip bir otomobil kendisi. Toyota C-HR ve RAV4 arasında konumlandığını belirtiyor.

Bagaj hacmi 525 litre, eğer arka koltuklar yatırılırsa 1321 litre olmakta.

Toyota Corolla Cross Hybrid; Flame, Flame X-Pack, Passion, ve Passion X-Pack olarak getirilecek. Dört farklı donanım seviyesi. Passion versiyonları 18, Flame donanım seviyesi 17 inç jantlara sahip. Passion X-Pack en yüklü donanım seviyesi; tam deri koltuklar,kör nokta uyarı sistemi, çift bölgeli otomatik klima, ısıtmalı ön koltuklar, ısıtmalı direksiyon, anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma gibi özellikler sunulmuş.

Kablosuz şarj, kablosuz Apple CarPlay, Android Auto (kablosuz olarak da bağladık ama uğraşmak gerekti biraz) sistemleri bulunmakta. Standart olarak 8 hava yastığı var. Artık ABS, ESP gibi sistemler sayılmıyor bile araç anlatılırken.

Toyota Corolla Cross Motor

Hybrid teknolojisinin yaratıcısı Toyota bu konuda Corolla Cross’a beşinci nesil elektrik teknolojisini eklemiş. Yüzde onbeş daha fazla güç demek bu. Elbette piller de daha hafiflemiş (yüzde 14 daha hafif) ancak daha verimli. Otomobil toplamda 185 Nm tork ve 140 hp güç üretiyor. 0-100 hızlanması 10 saniye. Firma WLTP ölçümlerinde 5 5.1 litre/100 km oranını veriyor tüketim için.

Otomobilin versiyonlarında bulunan X harfi dört çeker anlamına gelmiyor. X varsa aksesuar fazla demek daha ziyade. Araç önden çeker.

Sürüş İzlenimlerim:

Bu noktada sevdikleri ve sevmediklerimi birlikte yazacağım. Neden? Çünkü ben eski kafalı bir otomobilciyim. Yani bana manuel klima, ABS, manuel vites, emniyet kemeri ve bir kaç donanım yeter. Ama farkındayım ki; artık modern insan bunlarla yetinmiyor. Hadi başlayalım….

Toyota Corolla Cross Hybrid Göstergeler

Otomobile ilk bindiğimde 10.5 çoklu dijital ekranın konumlanma şekli hoşuma gitmedi. Hani bazı araçlarda bu ekran sonradan monte edilmiş, unutulmuş da sonradan takılmış gibi durması beni rahatsız ediyor. Bu sadece Toyota için geçerli değil; takıntım bu tarz monte eden her marka ve modele. Ama belli bir zaman sonra alıştığımı fark ettim. Ekranın kullanılışını çözmek biraz zaman alıyor. Bir önceki tecrübeleriniz size resmen ket vurduruyor.

Toyota Corolla Cross Hybrid Göstergeler

Dijital göstergeler bir harika. bir çok marka, modelden daha güzel gözükmekte. Ve fonksiyonları tek kelime ile harika.

Kör nokta sistemi ve diğer yol güvenlik sistemleri mükemmel. Hassa çalışıyorlar. Tam puan.

Sürücü koltuğu elektrikli ama ön yolcu koltuğunda bu özellik yok. Şaşırdım. Ayrıca kapılarda yer alan düğmelerde ışıklandırma zayıf. Ama sürpriz kapı alt kısmına doğru ambians aydınlatması var farlar açıkken.

Arka yolcu kısmı çok mühim. Bir kere ferah. C-HR modeline göre çok ferah. Arkaya oturduğunuzda boynu bükükleri oynamıyorsunuz. Güzel iş.

Toyota Corolla Cross Hybrid Eğlenceli Bagaj Kapısı

Bagaj kapağı elektrikli. Evet bu ilk değil ama çalışması çok hoş geldi bana. Kapatmak için elle de baskı uygulayabiliyorsunuz. Ama siz yine de öncelik olarak düğmeyi tercih edin. Bagaj arka koltuklar yatırılarak genişletildiğinde ortaya bir yükselti çıkıyor.

Eğer gözlerim kapalı vaziyette, sadece ön kısmı görecek şekilde araca yaklaşsaydım ve marka logosu olmasaydı; o ön ızgara ile başka bir Japon markası derdim. Ancak aracı güçlü göstermesine ek olarak yakışmış. Toyota Corolla Cross Hybrid teker üzeri bombeleri, arkaya doğru fazla kesilmeyen yapısı, ön kısım çizgileri ile güzel bir otomobil. Arka taraf sade çizgilere sahip.

Ön iki kapıda cepler bulunurken, arka kapılarda sadece bardaklık olması biraz garip kaçmış. Oysa biz Toyota’yı olur olmaz boşluklara cepler, saklama gözleri eklediği için ayrıca sevmiştik.

Açılmayan tavan camları ayrı bir takıntım. Bana gereksiz gelir hep. Bu cam tavanlar ya açılsın ya da kişisel olarak ben aksesuar listesinde yer vermem. Ama cam tavanı kapayan elektrikli sistem başarılı. Diğer rakip markalara göre kullanılan materyal ayrıca özenli; güneşi fazla geçirmiyor kabine.

Toyota Corolla Cross Hybrid; Avrupalı olmuş. Sağlam. Kasislerde, virajlarda, çukurlarda bunu hissediyorsunuz. Ve araçta arka süspansiyonlar bağımsız. bu pek göremeyeceğiniz bir durum. CVT aktarma sistemi elden geçirilmiş. Daha verimli ve daha sessiz. Bir tık daha kısa sürede hızlanıyor. Belirgin ölçüde daha az uğultulu. İyi olmuş.

Tüketime gelirsek; fabrika verilerine göre daha az yakmanız mümkün. Sakin sürüşlerle ortalamayı 4.2 ye kadar düşürdük.

Sonuç

O, Toyota ile bütünleşen dijital saati göremediğime üzülsem mi, sevinsem mi bilemedim? Resmen ilk oturduğumda gözüm onu aradı.

Corolla Cross kablosuz şarj özelliğini de sunuyor.

Olumlu bir fiyat aralığı ile pazara sunulan model satış başarısı yakalar.

Beğendim kişisel olarak. Alır mıyım? Evet listemde yer alır. Tam bir aile otomobili. Direk olarak evin birinci aracı olur.

Toyota Corolla Cross Hybrid Tavan Rayı Detayı

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: