Toyota Hilux 4×4 Hi-Cruiser Otomatik Sürüş İzlenimi

Dağları devirebilir, dayanıklı, güven verici, ağır işçi, o bir Toyota Hilux.

Toyota Hilux 4×4 Hi-Cruiser A/T, alışık olmayanlara ilk bakışta kocaman sevimli bir canlı gibi gelebilir. İşten işe koşabileceğiniz bir araç. benim görüşümde tam bir iş aracı, arazi aracı. Çünkü cüssesi ve yakıt tüketimi nedeni ile şehir içi kullanımında bazı zorluklar yaşatması normal. Park yeri bulmak, çift taraflı park edilmiş sokaklarda dolaşmak, yapısal olarak dar sokaklarda sürmek sanki kocaman bir tır kullanıyormuşçasına zor hissettirebiliyor. Ancaaaaakkkkk; iş araziye geldiğinde boyut değiştiriyor araç. Bir çok arazi aracı kullandım Hilux gerçek anlamda kabiliyetli. Bunu yazının altında bulacağınız videoda daha iyi fark edeceksiniz.

Ön koltuklar konforlu arka kısımda yolculuk etmek sarsıcı. çünkü bu bir otomobil değil, çünkü arkalarda makas kullanılmış. Yani salıncak konforu ya da bağımsız süspansiyon konforu yok. Kasis geçişleri dahi sert. İniş- biniş bazen sıkıntılı olabiliyor yerden yüksekliğinden dolayı.

Genelde araç hakkındaki düşüncelerim çok olumlu bunun nedeni söz verdiği iş ve arazi konularında yan çizmiyor.

Aracı ilk olarak; Intercity İstanbul Park offroad alanında denedik. Çekimler sırasında yumuşak mıcır yüzeyde manevra yaparken gömüldüğümü hissettiğimde, açıkçası hiç panik yapmadım. Aracı 4H konumunda kolayca bölgeden uzaklaştırıp poz vereceği noktaya alabildim. Bu sırada yağmur yağıyordu.

Videoda da görebileceğiniz gibi araç eğim çıkış ve inişlerde çok kararlı davrandı. İniş eğim kontrol sistemi görevini tam anlamıyla başarıyla yerine getirdi. Sistemi Toyota DAC olarak adlandırmış. Açıkçası şunu söylemeliyim; araçta yolla ilgili tüm elektronik sistemler çok başarılı. Şaşmıyorllar, şaşırtmıyorlar. Güven verici.

Ad Blue krizi yaşadık ama onu da servis çözdü. Olur öyle arada.

Benim özet hissiyatım şu: Toyota Hilux 4×4 versiyonlarıyla arazi zevkli ve güvenli.

Araç Teknik Detaylar:

Toyota Hilux 4×4 sürücü dahil 2185 kg. olarak hesaplanmış. Taşıma kapasitesi ise 713 kg. olarak verilliyor. Frenli olarak 3500 kg., frensiz olarak 750 kg. römork çekebiliyor. Yakıt deposu 80 litre.

Toyota D-4D, 4 silindirli ve 2400 cc. hacminde sıralı common rail direkt enjektörlü bir motora sahip. 16 subaplı dizel motor, üstten çift egsantrikli. 3400 devir-dakikada 150 hp. güç üretiyor, 1600 – 2000 devir dakika arasında 400 Nm. tork üretiyor. Fabrika verisi olarak son sürat ise 170 km/sa.

bizim kullandığımız araç 45 bin kilometre yapmış üç yaşına merdiven dayamış bir Hilux 4×4 Hi-Cruiser’di. & kademeli ileri otomatik vitesli araç sanki ilk günkü gibi hareket ediyordu. Yaklaşma açısı 29, uzaklaşma açısı ise 27 derece. Uzunluğu 5325 milimetre iken aynalar hariç genişlik 1855 milimetre.

İç, Dış, Güvenlik Donanımları:

Araçta ne var? Bu var:

Bu saatten var. Bu dijital saat ve yazı karakterinden bir çok kişi sıkılmışken, ben yeni modellerde hala daha arıyorum. Büyük ihtimalle bir sonraki Hilux’ta kullanılmayacak.

İşin ilginç yanı güncel binek ve SUV modellerinde yavaş yavaş kullanılmasından vazgeçilen, arka kapı içi ceplerinden ve 4 cam otomatik açma kapama var. Mesela bu özellikler Corolla Cross ve Yaris Cross’ta yok. İşte o donanımlar;

Toyota Hilux 4×4 Hi-Cruiser A/T

Toyota Hilux 4×4 Hi-Cruiser’in otomatik vites bölümünde eco ve power sürüş modlarını seçebileceğiniz düğmeler bulunuyor. Vites yolları eski Alman otomobillerine gönderme yapıyor. Vites topuzundan manuel kullanıma geçerek vites yükseltme ya da düşütme işlemi de yapabiliyorsunuz.

Araç hareket ettiğinde merkezi kilit otomatik olarak devreye girmedi. Belki bir ayar yapmamız gerekiyordu.

Sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıklarına ek olarak sürücü tarafı diz hava yastığı bulunuyor araçta. ISOFIX bağlantılar mevcut çocuk koltukları için. Aka koltukların hepsi kafalığa sahip. Yani 3 adet. VSC; araç denge kontrol sistemi, aktif elektronik çekiş kontrol sistemi, bozuk yol gövde hareket kontrol sistemi, yokuş kalkış destek sistemi, eğim iniş kontrol destek sistemi, römork savrulma kontrol sistemi, arka kilitli diferansiyel, seçilebilir 4×4 sistemi, yay ve bisikletli çarpışma algılayıcı, şerit takip sistemi, adaptif hız sabitleme bulunmakta. Bu Hi-Cruiser A/T’deki bazı donanımlar.

Şerit takip sistemi fren ile entegre çalışıyor. Yani sistemi dinlemediğinizde kendisi hıza müdahale ediyor.

Araç iç ve dış donanım olarak gayet zengin. Çok aranır mı bilmem ama bu versiyonda koltuk ısıtma seçeneği yok. Çift bölgeli klima, geri görüş kamerası, 8 inç dokunmatık çoklu medya ekranı, usb giriş, apple ya da android uyumluluk, yol bilgisayarı, gösterge ekranı içinde 4,2 inç tft ekran, ekonomik süürüş göstergesi, konsol kutusunda 220V priz, çift torpido gözü, 60/40 oranında katlanır arka koltuklar bazı kayda değer donanımlar.

Benim en sevdiğim ikinci nokta ise göstergeler dijital değil. Günümüzde bir çok uygulamanın aksine çok net okunan, çok daha az kafa karıştıran ve dikkat dağıtmayan mükemmele yakın gösterge birliği…

Dışarı geldiğimizde; aracın çizgileri çok net. Modern ve net çizgilere sahip Toyota Hilux. 18 in. alüminyum alaşımlı jantlar, elektrikli-ısıtmalı katlanabilir yan aynalar, ön ve arka park sensörleri, led ön sis farları, led gündüz farları, otomatik far yükseklik ayarı, yan basamaklar, arka krom devrilme barı, alüminyum sürgülü arka kasa kapağı, arka ük kısmı havuzu, karartılmış arka ve arka yan camlar ve dahası bulunmakta.

Arka far grubu da led.

Jantları tam olarak açık renk tercih ederim kişisel olarak; çünkü arazi şartlarında kesin çizilirler ve koyu renk jantlar çizildiğinde sırıtır. Kişisel bir not olarak yazayım. benim gibi takıntılı bir sürücü iseniz o çiziklerin ve aşınmaların orada olduklarını bilmek rahatsızlık verici !! (evet eski kafalı ve takıntılı bir otomobilciyim)

Aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Toyota Hilux 4×4 DAC

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d