BMW R NineT ve R 18: 100. Yıl

İlk BMW motosikleti olan R 32, Eylül 1923’te sunuldu. Bu, BMW motosiklet üretiminin başlangıcını müjdeledi ve benzeri görülmemiş bir başarı öyküsü başlattı.

1922’de BMW baş tasarımcısı Max Friz, ilk tam ölçekli BMW motosikletini çizim tahtasına koyar. Kalbinde hava soğutmalı iki silindirli dört zamanlı bir boxer motor bulunur.

100 yıllık tarihini kutlamak için BMW Motorrad, Heritage deneyimi dünyasının iki baş kahramanı olan R nineT Roadster ve büyük boksörlü R 18 Cruiser’ı 100 Years edition modelleri olarak sunuyor. BMW Motorrad’ın kurulduğu yıla uygun olarak her iki model de 1923 adetle sınırlı.

BMW R nineT 100 – BMW R 18

BMW R nineT 100 Yılı:

BMW Motorrad’ın özellikle zarif ve sofistike ambalajıyla gelen harika roadster geleneği.

R nineT’nin sadeleştirilmiş tasarım dili, 100 yıllık motosiklet yapısı ve BMW Motorrad’ın boxer motora olan kesintisiz tutkusu tarafından şekillendirilmiştir. Klasik roadster tasarımı, kompakt depo ve dik oturma pozisyonunun yanı sıra yüksek kaliteli malzemeler ve şık tasarım öğeleriyle sahneyi ustalıkla hazırlamakta. Yeni R nineT 100 Years, çok sayıda başka özellik sayesinde özel bir yıl dönümü versiyonuna dönüşüyor. Kalbi hala hava/yağ soğutmalı, 80 kW (109 hp) iki silindirli boxer motordur. Yıldönümü versiyonunda efsanevi motora çok çeşitli seçenekler ve detaylı bir yüzey konsepti eşlik ediyor.

Klasik Krom ve Option 719 Parçalar: Yüksek kaliteli krom üzeri boyalı yüzeyler ve zarif frezelenmiş parçalar ve tekerlekler.

BMW R nineT 100 – BMW R 18

Krom yüzeylerle birlikte boya kaplamaları da motosiklet yapımında neredeyse 100 yıllık bir geleneğe sahiptir. Genellikle bir bakır, nikel ve nihai krom tabakasından oluşan krom yüzeyler, sertlikleri ve bunun sonucunda yüksek dayanıklılık, korozyona karşı çok iyi koruma, ancak her şeyden önce ayna benzeri bir parlaklık ile karakterize edilir. Bu, kromu 1920’lerin sonlarından itibaren tasarımcılar için yüksek kaliteli boya konseptleriyle birlikte ortak bir stil aracı haline getirdi. Örneğin, krom kaplı depo kenarlarına ve yan kapaklara sahip BMW R 75/5, BMW Motorrad’da bir efsanedir. Yeni BMW R nineT 100 Years ve R 18 100 Years ve Klasik Krom yüzey konsepti ile BMW Motorrad, boya ve kromun bu eşsiz sofistike etkileşimini yeniden canlandırıyor.

Depo, siyah ile krom ve beyaz çift astarın birleşiminden oluşuyor ve dizlikler ve 100 Yıl rozeti ile tamamlanıyor. Klasik krom, koltuk tümseğinde de bulunur. Ön jant kapağı da siyah renkte ve beyaz çift astarlıdır. İki tonlu siyah/kırmızı kombinasyonundaki koltuk sırası, yüksek kaliteli görünümü tamamlar.

BMW R nineT 100 – BMW R 18

BMW R 18 100 Years:

Klasik krom ile özel bir boya ve yüzey konsepti kullanılarak şık bir şekilde tasarlanmış büyük boxer.

R 18 100 Years’ın kaçırılmayacak en önemli parçası, BMW Motorrad tarafından şimdiye kadar üretilmiş en büyük deplasmana sahip 67 kW (91 hp) boxer motordur. Hem teknik hem de görsel olarak BMW R 18, BMW R 5 gibi ünlü BMW modellerinden esinlenmiştir ve motosikletin temellerine yeniden odaklanır: Saf, gösterişten uzak teknoloji ve sürüş keyfinin merkez üssü olan boxer motor. R 18’in yıl dönümü modelinde çok sayıda özelliğin yanı sıra yüksek kaliteli yüzey konseptiyle de tamamlanıyor.

R 18 100 Years’ın renk şeması, R nineT’nin yıl dönümü modelinde olduğu gibi klasik krom’dur ve bu nedenle siyah boya ile parlak krom yüzeylerin yanı sıra beyaz çift astarı ve 100 Yıl rozetini birleştirir. Krom üzeri boya konsepti, beyaz çift astarla birlikte arka tekerlek kapağında da bulunur. Ön çamurlukta beyaz çift astar ile tamamlanan ön jant kapağı ve yan kapaklar siyaha boyanmıştır. Yüksek kaliteli elmas kabartmalı siyah/kırmızı çift renkli kombinasyonuyla kaplanmış Option 719 koltuk uyumlu bir şekilde yer almaktadır.

BMW R nineT 100 – BMW R 18

R 18 100 Years, tasarım seçeneğindeki çok sayıda krom parça ile tamamlanır. Gidon bağlantı parçaları, vites ve ayak freni kolları, gidon kelepçeleri, gidon ağırlıkları, aynalar, ana fren silindirleri, fren kaliperleri, motor muhafazası kapakları, silindir kapakları ve emme manifoldu yüksek kaliteli galvanizli yüzey ile kaplanmıştır.

BMW R 18 100 Years’ın diğer özellikleri arasında ayrıca BMW marka logosunun “pervane stili”nde delikli egzoz borusu süslemeli krom Akrapovič arka susturucular yer alır. Uyarlanabilir sinyaller, geri vites yardımı, elektronik hız sabitleyici ve ısıtmalı elciklere sahip Headlight Pro sayesinde güvenlik ve konfor sağlar. Fabrika çıkışı opsiyonel donanımın bir parçası olarak yeni BMW R 18 100 Years ayrıca hırsızlık önleme alarm sistemi, yolcu paketi, marşpiyeler, Yokuşta Kalkış Kontrolü, kilitlenebilir yakıt doldurma kapağı ile donatılabilir.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: