Büyük Araçlar İklim Değişikliğine Sebep Oluyor.

Çevre ve tüketici savunucuları hayal kırıklığını dile getiriyor.

Çevre Koruma Ajansı’nın 2022 Otomotiv Trendleri Raporu’ndan elde edilen bulgulara göre, Amerikalı otomobil üreticileri ve tüketiciler, iklim değişikliğine neden olan karbon kirliliğini azaltma konusundaki ilerlemeyi engelliyor. Her araç ağırlığı sınıfında galon başına mil kademeli olarak artmasına rağmen, sedanlardan daha düşük yakıt verimliliği gereksinimlerine tabi olan kamyonlara ve SUV’lara ve önceki yıllarda popüler olanlardan daha büyük kamyonlara ve SUV’lara geçiş iptal edildi.

American Council for an Energy-Efficient Economy’de ulaşım araştırmacısı olan Avi Mersky, 2021’de önceki yıllara kıyasla satılan otomobillere ilişkin verileri analiz eden rapor hakkında yaptığı açıklamada, “Sonuç olarak, filo çapında yakıt ekonomisi iyileşmedi,” dedi.


Mersky, “Bazı modeller daha verimli hale geldi,” dedi, “ancak otomobil üreticileri büyük SUV’ları bu kadar yoğun bir şekilde pazarladığından, giderek daha fazla pazar payı alıyorlar. Üreticiler, daha büyük araçlar sattıkça tüm verimlilik ilerlemesini iptal ediyorlar.” EPA, otomobil üreticilerinin her araç sınıfı için galon başına belirli bir mile ulaşmasını gerektiren ortalama yakıt ekonomisi standartlarını belirler. Kısmen bunun bir sonucu olarak, 1975’ten bu yana ABD’de satılan arabaların galon başına mili kabaca ikiye katlandı ve mil başına karbon emisyonları yarı yarıya azaldı. Ancak ajansın daha düşük ortalama yakıt ekonomisi standartlarına sahip olmasına izin verdiği daha büyük modellere geçiş, bu iyileştirmelerin daha da büyük olmasını engelledi.

Geçen yıl, her ağırlık kategorisindeki yakıt verimliliği rekor seviyelere ulaşırken, daha ağır araç türlerine geçiş bu ilerlemeyi dengeledi. 2021’de ABD’de satılan tüm yeni otomobiller ve kamyonlar, 2020’de ulaşılan galon başına 25,4 mil ile tamamen aynı genel verimliliğe sahipti.


EPA, “2021 model yılında, sedanlar ve vagonlar pazarın %26’sına, 2013 model yılında sahip oldukları %50’lik pazar payının çok altına ve 1975’te sahip oldukları %80’lik pazar payının çok altına düştü” dedi. Raporda “Tersine, kamyon SUV’ları 2021 model yılında pazarın %45’ine ulaştı ve pikaplar %16 pazar payına yükseldi.”


“Kamyon SUV’ları”, EPA tarafından hafif kamyonlar yerine kamyonlar olarak sınıflandırılacak kadar büyük SUV’ları ifade eder ve bu da onların galon başına daha düşük bir mil standardını karşılamalarına olanak tanır. Detroit Free Press’in 2018’de bildirdiği gibi, bir çok yeni SUV genellikle eski evlerin garajlarına sığamayacak kadar büyüktür. 2021 yılında üretimleri %6 artarken sedan üretimi %5 geriledi.


Mersky, Yahoo News’e “Otomobil üreticileri hem kamyonlar lehine daha az araba yapıyor hem de bu kamyonları kendileri büyütüyor” dedi. “Ayrıca, bu kategorilerde bile araç ayak izinin yukarıya doğru süründüğünü belirtmekte fayda var. Araç ayak izlerinin (boyutlarının) sabit kaldığı veya azaldığı hiçbir araç kategorisi yoktur. Tüm kategorilerdeki ortalama araç büyüdü. Çoğu araç kategorisi ortalama [galon başına mil] artarken, kategori içi iyileştirme oranı, filoda büyük bir büyütme olmasaydı standartların gerektirdiğinden çok daha düşüktü.”


Yakıt verimliliği düzenlemesi, egzoz borularından gelen nitrojen oksit gibi geleneksel hava kirleticilerini azaltmak için 1971’de başlatılırken, federal hükümetin sera gazı emisyonlarını azaltma girişimlerinin önemli bir parçası haline geldi. Ulaştırma, ABD emisyonlarının en büyük tek nedenidir ve ABD, uluslararası iklim değişikliği anlaşmalarında emisyonlarını 2030 yılına kadar %50 oranında azaltma taahhüdünde bulunmuştur.


Biden yönetimi, 2024-2026 model yılları için gerekli yakıt verimliliğinde iddialı yeni artışları tamamladı, ancak iklim uzmanları ve savunucuları, onu önümüzdeki Mart ayında önerilecek.


Mersky, “EPA standartların eğimini azaltabilir” dedi, Bu da daha büyük ve daha küçük arabalar arasındaki izin verilen yakıt ekonomisi farkının azaltılacağı anlamına geliyor. Ayrıca ajans, filo çapında minimum bir ortalama verimlilik de yaratabilir, böylece çok sayıda tüketici daha büyük araç sınıflarına geçerse, genel ortalamayı karşılamak için o sınıftaki standartların yükseltilmesi gerekir.


Mersky, “EPA’nın bu standartlara bir ‘geri döndürmez kilit’ eklemesi de haklı olacaktır” diye ekledi. “Bu, karşılanmadığı takdirde tüm araçlarda yakıt ekonomisini ve emisyon standartlarını otomatik olarak sıkılaştıracak olan, filo çapında minimum bir yakıt ekonomisi olacaktır.”


EPA, yayınlanmadan önce böyle bir hareketi düşünüp düşünmediği konusunda yorum yapmadı. Daha sıkı herhangi bir yeni düzenleme, gelecekteki bir Cumhuriyetçi yönetim tarafından devrilme riski taşır. Obama yönetimi, 2016’dan 2021’e kadar olan model yılları için %20’den fazla verimlilik artışı talep etmişti, Ancak Trump yönetimi bu düzenlemeleri geri aldı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: