Toyota Yaris Cross Hybrid 1.5 e-CVT Sürüş İzlenimi

Sevimli, dikkat çekici, yüksek, teknolojik, ekonomik, aksesuarlı; ama eksikler çok can sıkıyor.

Sevimli ve ekonomik daha çok şehirde kullanacağınız bir otomobil arayışındasınız ve listede elbette Toyota Yaris var. Biraz da farklı biraz da SUV gibi olsun dediniz ve resmi sitesinden Toyota Yaris Cross Hybrid modelini incelemeye başladınız. CVT olan. Donanım listesine baktığınızda sizi elde tutmaya yönelik bir sürü özellik göreceksiniz. Buna kesinlikle itirazım olamaz. Ama bir de olmayanlar var. Ve bunlar belki de o listede şu olmasaydı da bu olsaydı diye düşüneceğiniz; küçük ama önemli şeyler. Belki ilk anlarda önemli gözükmeyen ama aracı kullandıkça önem kazanan noktalar. (Ya da aksaklıklar)

Bizim kullandığımız versiyon Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid e-cvt Passion X-Pack’di.

Teknik özelliklere baktığımızda 1.5 litreye entegre edilmiş elektrik motoru bulunmakta. Sıralı 3 silindir, değişken zaman ayarlı 12 valf. 92 ps ve 120 nm güç üretiyor. Maksimum sürat 170 km/sa olarak verilmiş. Elektrik motoru 80 ps ve 140 nm tork veriyor. Hybrid sistem maksimum güç olarak 116 ps.

Lansman rengi, tavan rayları ile dikkat çeken sevimli otomobilin arka kısmı da gayet hoş çizgilere sahip. Yüzgeç anten hoş duruyor. Ama bagaj kapağında biraz geriye gidip aşağı doğru gözünüzü kaydırdığınızda; arka çeki demiri ve egzoz hoş durmuyor.

Aslında otomobilden beklentiniz değiştikçe karşınıza çıkanlar sizi memnun ediyor ya da etmiyor. Çünkü araçta üç farklı bölüme ayrılmış hacimsel yapı var.

Bir ya da iki kişilik bir yaşam tarzınız varsa genişçe olan ön iki koltuk size yeter. Hele teknolojik göstergeler ve bol fonksiyonlu uygulamalar sizi tatmin edecektir.

Evin üniversiteye giden genç bireyi iseniz neden olmasın. Ama arkadaş seçmek zorunda kalabilirsiniz çünkü Yaris sanki 2+2 coupe gibiymiş gibi bir arka oturma genişliği sunmakta. Artık sinemaya ya da avmye kadar idare edeceksiniz.

Anneyseniz ve çocuğunuzla çok sık dışarı çıkıyorsanız o da olur. Ama sıkıntı yaşayacağınız iki konu var. Bagaj katlanabilir bir bebek arabası ve diğer kargoları alabilir gibi duruyor. Çocuğunuzu isofixe bağladınız. Bu da tamam. Ve avmnin kapalı garajına geldiniz diyelim. İşte burada “hadi yaa” diye tepki vereceğiniz iki mesela var. Pek aydınlık olmayan avm kapalı garajında çocuğunuzu koltuğundan çözerken harici bir ışık kaynağına ihtiyacınız olacak. Çünkü arka koltuklar için bir tavan lambası ya da benzeri bir çözüm yok. Ambians aydınlatması mı, arka iç aydınlatma mı? İkinci olarak da “ya arabaya dönene kadar şu bebek çantası da pandizotta dursun” derseniz; durmayacaktır. Çünkü gerdirilmiş bir perde orası. Taşımaz. Evet çift katlı bagaj güzel fikir ama onu yapacağınıza keşke oraya tahta bir malzeme kullansaydınız. Çünkü abartı bir panik frende oradan eşyalar kabine dahi gelebilir diye endişe etmedim değil.

Arka oturma kısmı dar. Bagaj hiç fena değil. Öndeki iki kişi rahat.

Ön kapı içleri alışkanlık gerektiriyor. Kapı açma kolu saklanmış gibi. Kapı tutma kolu nerede acaba dedirtiyor alışana kadar. Dış tasarım evet ilk görüşte aşk için önemli; ama ilk binişte nefrete dönüşmesini üreticiler düşünmüyor gibi. Arka kapı içlerinde sadece bardaklık var. Ön kapı içi cepleri yetersiz. Orta kol dayama sadece kol dayama.

Bir diğer sorun. Cam tavan iç perdesi çift parçalı. Elektrikli değil. Ön kısım ve arka kısım olarak çift parçalı. Arkada oturan birisi yokken açtığınızda kapamanız işkence oluyor. Sakın yol alırken denemeyin. Benim kullandığım araçta ön kısım cam tavan perdesini tutan kilit gevşemişti ve yavaş yavaş ön cama doğru geliyordu.

Şimdi araçta olanlara bakalım. Aslında araçta çok başarılı sistemler var. Sizi şeride geri sokuyor. Uyarıyor. Mesafeyi koruyarak gidiyor. 8 inç medya ekranı, telefon bağlantıları, aklınıza gelen tüm elektronikler ve güvenlik sistemleri var. Bir de motor sesi var. ama unutmayın bu araç Japon. E- CVT hızlanıyor mu? Evet ama biraz zaman alıyor. Corolla Cross ile kıyaslamayın Yaris Cross biraz nazlı, yalıtımda ve hızlanmada.

Elektrik kumandalı ön ve arka camlarda tek dokunuşlu kontroller mevcut. Ön cama yansıyan göstergeler çok iyi düşünülmüş. Ve kolay seçilebiliyor. İç malzeme gerçekten kaliteli. Düğme kontrolleri, kullanımı kullanıcı dostu. İşçilik harika.

Arka kapılardaki Yaris Cross yazısı hoş durmuş. Jantlar havalı. Ön ve arka far grupları çekici. Koltuk kumaşları kaliteli. Aynaların görüş açısı ve kullanılan teknolojilerle sürüşe katkıları harika.

Aracın tüm özelliklerini Toyota sitesinden elbette bulabilir ve bütçenize göre aracı doldur-boşalt yapabilirsiniz. Ben sürüşüm sırasında karşılaştıklarımı yazdım.

Yakıt tüketimine gelince; fabrika verisi olan 4.6 litreye hatta daha altına ulaşmak mümkün. Biz bir başarı göstererek 6.2 de gördük. İddia ediyorum sakin sürüşle 3.8 litre içten bile değil.

Evin ikinci aracı ya da aile genişledikçe değiştirilecek ilk aracı olabilir. Bu iş çokça da bütçe meselesi artık. Beğenmediğim kadar çokça da beğendiğim noktası olan bir otomobil oldu Toyota Yaris Cross. Belki flört dönemimiz daha uzun sürseydi kendisiyle daha mutlu olabilirdik. Yumuşak huyu, geniş ön yaşam alanı, sürücüye destek veren hoş mizacı ve elektronik sistemleri, güven veren görüş açısı olumlu yanlarıydı Bu saydıklarıma bagajı da rahatlıkla ekleyebilirim.

Her güzelin eksikleri, kusurları olabilir elbet.

Aşağıda iki farklı video var izlemenizi tavsiye ederim.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: