Porsche 911 Tarihsel Dakar Notları

Porsche 911’in asfalt yollardan çok uzaktaki ralli tarihi, 1984’teki Paris-Dakar Rallisi’ndeki ilk zaferden önce başladı.

1970’lerdeki Doğu Afrika Safari Rallisi’nde yaşananlar, güçlü bir hatıra olarak kaldı. 911 Dakar için isteğe bağlı Rallye Tasarım Paketinin stili büyük ölçüde 1984’ün kazanan otomobilinden yararlanırken, Porsche 911 Dakar için Doğu Afrika Safari Rallisi’ne 1971, 1974 ve 1978 yarışmacılarının görünümünü yeniden canlandıran üç özel kaplama sunuyor.

Porsche 911 Dakar

Rallye 1971: Polonya 911 takımı için beşincilik:

Bu etkinlik, katılımcılara savana, çöl çalılıkları ve Kenya’nın dağlık bölgelerinde 5.000 km’den fazla yol aldırdı ve en zorlu rallilerden biri olarak kabul ediliyor. Porsche ilk kez 1971’de bir fabrika ekibiyle bu zorluğu üstlendi. Dıştan bakıldığında, modifiye edilmiş 911 S modelleri yalnızca motor kaputu, ön çamurluklar ve kapılar üzerindeki basit siyah çıkartmalardan tanınabiliyordu. 911 Dakar için Rallye 1971 çıkartma seti bu tasarımı yeniden ele alıyor ve bu rallideki en başarılı 911’e ait olan 19 numarayı ekliyor – 1971’de Polonyalı sürücüler Sobiesław Zasada ve Marian Bień tarafından sürülen beşinci otomobil.

Porsche 911 Carrera 2.7 RS

1974 Rallisi: Björn Waldegård mücadeleye giriyor:

Doğu Afrika Safari Rallisi inanılmaz derecede uzun etaplara sahipti – 1974’te yarış, takımların sadece beş günde tamamlaması gereken 1.450 ila 2.019 kilometrelik üç bölüme ayrıldı. Giren 99 arabadan sadece 16’sı bitiş çizgisine ulaştı. Monte Carlo Rallisi’ni bir Porsche ile iki kez kazanan İsveçli ralli şampiyonu Björn Waldegård, 911 Carrera 2.7 RS ile yardımcı pilot Hans Thorszelius ile uzun süre liderliği elinde tuttu ve üçüncü bölüme 36 dakikalık bir farkla başladı. Ancak hasarlı bir lades kemiği ona 72 dakikaya mal oldu ve sonunda Waldegård ikinci bitirmeyi başardı. Ana sponsorun çıkartmalarının özelliği, normalde beyaz olan arabanın omuz hatlarını çizen mavi şeritlerdi. Mevcut kaplama, daha dar şeritlerle ve kapıların alt kenarlarındaki Porsche logosuyla da olsa bu temayı ele alıyor.

Porsche 911 Martini Racing

Rally 1978: efsanevi yarış tasarımı:

Björn Waldegård bitirmemişti. Bu amaç için özel olarak üretilmiş iki 911 SC Grup 4 arabadan biriyle İsveçli, Kenya’da bir kez daha denedi ve rekabette zafere hazır olduğunu hızla gösterdi. Ancak sonunda, Doğu Afrika Safari Rallisi bir kez daha tehlikeli olduğunu kanıtladı: salıncak, amortisör, tahrik mili – Waldegård’ın Porsche’si çok fazla hasar gördü ve bazı durumlarda yardımdan uzaktı. Hızlı İsveçli dördüncülükle yetinirken, Güney Afrikalı Vic Preston Jr. ve John Lyall ikilisi ikinci oldu. Sponsorun çıkartmaları, 1958’de kurulan Martini Racing Team’in faaliyetleri sayesinde dünya çapında bilinen, turuncu ve açık ve koyu gri dalga şeklindeki yüzeylerden oluşuyordu. Porsche tasarımcıları, burada tarihi çıkartmaları bir kez daha saygıyla yeniden yorumladılar. Kapılardaki 14 numaralı yarışma, ikinci sıradaki Vic Preston Jr’a aitti.

Porsche 911 Carrera 2.7 RS

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: