GR YARIS Rally1 HYBRID: Rekor Galibiyet

TOYOTA GAZOO Yarış Dünyası Ralli Takımı, México Rallisi’nin dönüşünde muhteşem bir zafer ve çifte podyum elde etti. Sébastien Ogier rekor yedinci galibiyetle zorlu toprak yarışlarının tartışmasız ustası oldu.

FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2020’den bu yana Leon’un yukarısındaki dağlardaki yüksek irtifa etaplarına yaptığı ilk yolculukta ve dolayısıyla Rally1 döneminin ilki olan GR YARIS Rally1 HYBRID, ilk dört pozisyondan üçünü elde etmek için güçlü bir performans sergiledi. Elfyn Evans üçüncü ve Kalle Rovanperä dördüncü olarak heyecan verici sonuca imza attılar.

Cumartesi sabahının ilk etabında önde giden Ogier ve co-pilot Vincent Landais, Pazar günkü finale 35,8 saniyelik bir farkla girerek, hafta sonunun en uzun etabı da dahil olmak üzere sabah etaplarına güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağladı. 35.63 kilometre uzunluğundaki Otates etabında. Ogier inanılmaz bir performans sergileyerek ralliyi bitiren Power Stage’de en hızlı süre ile zaferi garantiledi ve düzenlenen üç etkinlikten yalnızca ikisini almış olmasına rağmen, kendisini şampiyona sıralamasında üç puanla zirveye taşıyan maksimum puanı garantiledi.

Ogier’in kırdığı bu son rekor, Ocak ayında dokuzuncu galibiyetiyle Monte-Carlo Rallisi’ndeki galibiyet sayısı için yeni bir ölçüt belirlemesinin ardından geldi. Aynı zamanda ilk kez Meksika’da yarışan Landais ile olan işbirliğine harika bir başlangıç yaptı.

2023 Rally Mexico

Evans, son etapta ikinci sırayı sadece 0,4 saniye farkla Thierry Neuville’e (Hyundai) kaptırırken, takım birinci ve ikinci olarak bitirmeye çok yaklaştı. Evans ve co-pilot Scott Martin güne iyi başladılar ve ikinci sıradaki hakimiyetlerini güçlendirmek için rakiplerini Otates’te en hızlı zamanı elde ettiler. Hasarın maruz kaldıktan sonra, mücadeleye devam etmelerini sağlayan yol kenarı onarımları gerçekleştirdiler, ancak zorlu bir sürüş ardından podyumun üçüncü basamağına razı olmak zorunda kaldılar.

Rovanperä ve Halttunen, gevşek çakıl etaplarda yolu etkili bir şekilde temizlemek zorunda kaldıktan sonra Cuma gününü bir dakika önde bitirerek, şampiyonluk savunmaları için daha güçlü puanlar aldılar. Rovanperä, bonus puan arayışı içinde sert bir şekilde bastırdı ve arabasının arka kanadına geniş hasar vermesinin ardından en hızlı dördüncü zamanı yaptı Şu anda sıralamada Ogier’in dört puan gerisinde üçüncü sırada.

Takamoto Katsuta, TGR WRC Challenge Programının desteğiyle dördüncü GR YARIS Rally1 HYBRID ile ilk Meksika Rallisi’nin bitişine ulaştı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: