TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, São Paulo’da

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası, dünya turunun bir parçası olarak 25 Mart’ta ilk kez Brezilya’da mola veriyor.

Ülkenin en büyük şehrinde düzenlenen São Paulo E-Prix, bu yılki yenilikçi elektrikli yarış serisinin takvimindeki altıncı etabına işaret ediyor. Takım klasmanının lideri olan TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, iki Porsche 99X Electric ile on iki milyonluk metropolde yarışıyor.

Formula E genişleme hedefine devam ediyor: Dünyanın ilk elektrikli yarış serisi olan São Paulo E-Prix ile şimdi Brezilya’yı haritasına koyuyor. São Paulo Street Circuit, 22 sürücünün bu sezon yeni Gen3 arabalarıyla yarıştığı üçüncü yeni yarış pisti. Burada da hayranlar, Brezilya finans merkezindeki hızlı cadde pistinde güçlü ve enerji tasarruflu elektrikli yarış arabalarıyla aksiyon dolu bir yarışın tadını çıkaracaklar. Sürücüler Pascal Wehrlein ve António Félix da Costa’dan (POR) oluşan TAG Heuer Porsche Formula E Ekibine ek olarak, Porsche müşteri ekibi Avalanche Andretti ayrıca Jake Dennis (GBR) ve André Lotterer ( GÖR).

TAG Heuer Porsche Formula E Takımı

Her iki Diriyah yarışının galibi Pascal Wehrlein, São Paulo’ya sürücüler klasmanında lider (80 puan) olarak Meksikalı Jake Dennis’in (62 puan) önünde gidiyor. António Félix da Costa, Cape Town’da bir Porsche fabrika sürücüsü olarak ilk zaferini elde ettikten sonra 46 puanla dördüncü sırada yer alıyor. Takım şampiyonasında, TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, Envision Racing (84) ve Avalanche Andretti’nin (80) önünde 126 puanla liderlik tablosunun zirvesinde yer alıyor.

Florian Modlinger, Direktör Fabrika Motor Sporları Formula E
İki haftada bir düzenlenen beş yarıştan sonra, São Paulo’dan önce daha uzun bir ara verdiniz. Bu, antrenmanınızın yoğunluğunu nasıl etkiledi?
“Şimdiye kadar her şey birbiri ardına kesintisiz gerçekleşti. Herkes maksimum potansiyelinde çalışmak zorundaydı. Takım olarak, tam bir konsantrasyonla çalışmak ve rekabetçi kalabilmek için yarıştan yarışa büyük ilerleme kaydetmek zorundaydık. Biz bunu başardık. Pillerimizi yeniden şarj etmek ve Porsche 99X Electric’imizin potansiyelini geliştirmek için daha çok çalışmak üzere dört haftalık araya girdik.”

António Félix da Costa (#13)
Cape Town şimdiye kadarki 101 Formula E yarışınızın en iyisi miydi ve orada kazandığınız zaferi bu kadar özel kılan şey nedir?
“Formula E kariyerimde, çok uzaklardan en öne geldiğim birkaç yarış oldu. Cape Town kesinlikle en iyilerimden biriydi, ilk 3’e girerdim. Bunun Porsche ile kazandığım ilk galibiyet olması onu özel kılıyor, özellikle de sezona başlamam kolay olmadı. Ama takımımın desteğiyle bu çöküşten kurtulmak için savaştım. Bunun ekibi daha da birleştirdiğine ve bizi daha da güçlendirdiğine kesinlikle inanıyorum. Arabamda kendimi çok daha rahat hissediyorum ve umarım şimdi ivme kazanabiliriz ve Cape Town’daki gibi daha fazla yarış deneyimleyebiliriz.”

TAG Heuer Porsche Formula E Takımı

Pascal Wehrlein (#94)
São Paulo’dan önceki uzun ara size uygun muydu yoksa Cape Town’da emekli olduktan sonra arabanıza daha erken dönmeyi mi tercih ederdiniz?
“Bana kalsaydı, ertesi gün kokpite geri dönerdim. Kötü bir sonucun ardından, kötü sonucu iyi bir performansla değiştirmek için her zaman araca olabildiğince çabuk geri dönmek istersiniz. Yine de tatili dört gözle bekliyordum. Sezonun başlangıcı çok zorluydu – iki haftada bir farklı zaman dilimlerinde bir yarış ve aradaki simülatör çalışması. Boş zamanımı şimdiye kadarki yarışları incelemek, verileri analiz etmek ve ailemle vakit geçirmek için kullandım. São Paulo’da ekibimiz yeni şarj edilmiş pillerle tekrar şebekeye dönecek.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d