2023 Avustralya Grand Prix – Önizleme

2023 Formula 1 sezonunun üçüncü yarışı Melbourne’de geçiliyor.

Toto; Avustralya’yı anlatıyor:
Suudi Arabistan’da gördüğümüz ilerleme cesaret vericiydi. Elimizdeki paketi maksimize ettik ve bazı sağlam puanlar aldık. Daha da önemlisi, W14 ve gelişim yönümüz hakkında daha fazla şey öğrenmeye ve anlamaya devam ettik. Üsse geri dönen herkes, bu dersleri performansa dönüştürmek için sıkı bir şekilde çalışıyor.

Fabrikada gördüğümüz işaretler umut verici. Yine de adım adım ilerlemeliyiz ve performansın pistte tur süresine dönüştüğünü görene kadar kendimizi kaptırmayacağız. Red Bull’un arkasındaki rekabet düzeni sıkı ve küçük marjların puanlar üzerinde büyük etkisi var. Cephede önemli bir boşluk var ve nihayetinde kapatmakla ilgilendiğimiz şey de bu.

Avustralya’yı sabırsızlıkla bekliyoruz. Harika bir yarış geleneğine sahip, motor sporları konusunda ciddi bir ülke ve hayranlar çok tutkulu. Albert Park, W14 ile uyum sağlamak için çok çalışmamız gereken benzersiz özelliklere sahip bir pist. Her zaman olduğu gibi, sahip olduğumuz aracı maksimuma çıkarmaya ve şu anda potansiyelimizin izin verdiği kadar çok puan almaya çalışacağız. Olmak istediğimiz yerde değiliz – ama bu bizi sıkı yarışmaktan ve sahip olduğumuz her şeyi vermekten alıkoymayacak.

Avusturalya Albert Park Pisti

Geçen yılki yarıştan önce değiştirilen ve böylece 5.278 km’ye kısaltılan Albert Park Pisti, kısmen halka açık yollarda koşulan geçici bir pisttir.
Değişiklikler kapsamında yeni asfalt döşendi. Normalde ilk yıldan ikinci yıla yol tutuş seviyesindeki en büyük değişikliği, asfalt eskidikçe, daha sonra yerleşmeden önce görüyoruz.
Melbourne, sadece 281 metre ile takvimdeki en kısa pit şeritlerinden birine sahiptir. Arabalar bu nedenle pit şeridi hızında sadece yaklaşık 13 saniye harcıyor.
Melbourne’daki yarış için 8. ve 9. virajlar arasındaki dördüncü bir DRS bölgesi bir kez daha eklendi; geçen yıl uygulandı ancak Cuma Antrenmanının ardından kaldırıldı.
Bu yıl Pirelli’den seçilen lastikler arasında C2, C3 ve C4 hamur seçimi ile küçük bir fark var. Geçen yıl C2, C3 ve C5 kullanıldı.
Formula 2 ve Formula 3, bu yıl ilk kez Albert Park’ın destek yarışı programına katılacak. Bu nedenle, ilk F2 Özellik Yarışı zaferinden yeni çıkmış olan Junior Program sürücüleri Fred Vesti’yi ve Paul Aron’u göreceğiz.
Melbourne ile Brackley ve Brixworth’taki takım arasında uzaktan destek veren önemli bir zaman farkı var ve bu da hafta sonuna başka bir zorluk düzeyi ekliyor.
Bu, Grand Prix hafta sonu Pazar sabahı erken saatlerde Avustralya’da saatlerin ‘geriye gitmesiyle’ daha da karmaşık hale geliyor. Hafta sonu başlangıcındaki saat farkı 10 saattir ve Yaz Saati uygulaması sona erdiğinde yarış günü için dokuz saate düşürülür.
10 yıl önce, 2013 Avustralya Grand Prix’si Lewis Hamilton’ın Takımla ilk yarışıydı. Yarışı beşinci olarak bitirmeden önce Sebastian Vettel ve Mark Webber’in Red Bulls’unun arkasında üçüncü oldu. O günden bu yana Takımla 82 galibiyet, 77 pol pozisyonu ve altı Sürücüler Dünya Şampiyonası kazandı.
Aynı yarış, Toto’nun Mercedes ile ilk yarışına da damgasını vurdu; o zamandan beri Takım 115 galibiyet, 126 pol pozisyonu, yedi Sürücüler Dünya Şampiyonası ve sekiz İnşaatçılar Şampiyonası elde etti.
Geçen yılki yarışta üçüncü sırada yer alan George, Mercedes-AMG PETRONAS F1 Takımı ile ilk podyumunu elde etti.
Eski F1 aerodinamik mühendisi Kate Reid, 2012’de Melbourne’de beğenilen bir fırın açtı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: