Audi Formula 1 Projesini Çin’de Tanıttı

“F1 Gücü Almanya’dan” sloganıyla, şirket, motorsporlarının en üst seviyesine girmek için hazırlanıyor. Audi, 2026’dan itibaren, kendi fabrika takımı ve Almanya’da geliştirilmiş bir güç ünitesi ile FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda yarışacak.

2022’nin sonundan bu yana test edilen tek silindirli bir motor, geliştirme sürecinde, test bankası kurulumu ve ölçüm aletlerinin doğrulanmasında değerli görüşler sağlamaktadır. İlk tam hibrit tahrik ünitesi, yanma motoru, elektrik motoru, pil ve elektronik kontrol ünitesinden oluşan, bu yılın sonuna kadar test bankasında çalıştırılacak ve gelecekteki araç konseptinin temelini oluşturacaktır. Bunun üzerine, Neuburg’daki dinamik geliştirme simülatörü Formula 1 standartlarına getirilecek ve Audi güç ünitesinin geliştirilmesi daha da ileriye taşınacaktır.

Aynı zamanda, özellikle Audi Formula Racing GmbH çatısı altında Neuburg a. d. Donau tesisinde takımın oluşturulması tam gaz devam ediyor. Şu anda takımda 260’dan fazla uzman çalışıyor. Geliştirme ekibinin çekirdeği, elektrikli motor sporları konusunda çeşitli uzmanlıkları olan deneyimli Audi Sport ve Audi çalışanlarından oluşuyor. Formula 1 uzmanlığına sahip dış kaynaklardan alınan uzmanlar takıma hedeflenen şekilde katılıyorlar. Yıl sonuna kadar personel alımı tamamlanacak ve takım 300’den fazla çalışana sahip olacak.

Aynı zamanda, Neuburg’daki Motorsport Uzmanlık Merkezi Formula 1 projesi için genişletilecek. Yılın ikinci yarısından itibaren, yaklaşık 3.000 metrekarelik yeni bir binada güç ünitesi geliştirme test tezgahları kurulacak. Modüler tasarım, en son teknoloji test tezgahlarının binanın tamamlanmasından önce bile devreye alınabilmesini sağlayacaktır. Neuburg’daki elektrik ve ısı kaynağı zaten CO2 nötrdür: Tesise endüstriyel atık ısıdan şehir ısısı ve hidroelektrik santrallerinden yeşil elektrik sağlanmaktadır. Dünya yönetim organı FIA, tesisine çevre dostu koruma ve sürdürülebilirlik için en yüksek ödül olan üç yıldızlı çevresel mührü vermiştir. Audi’nin hedefi, Neuburg’daki Formula 1 projesi için CO2 nötr enerji sağlamaya devam etmek ve tesisde yenilenebilir enerji kaynaklarını kurmaktır.

Motorsporun en üst seviyesinde sürdürülebilirlik de önemli bir rol oynamaktadır. 2026’dan itibaren geçerli olacak düzenlemeler, daha fazla elektrikleşmeye odaklanmaktadır ve elektrikli tahrik ünitesi (MGU-K) neredeyse içten yanmalı motoru kadar güçlü olacaktır. Yüksek verimli 1.6 litrelik turbolu motorlar sürdürülebilir sentetik yakıt ile çalıştırılacaktır. Açık rekabet sayesinde, Formula 1, hem elektromobilite hem de sürdürülebilir e-yakıtlar için bir teknoloji sürücüsü olarak hizmet etmektedir. Ayrıca, Formula 1, 2030 yılına kadar bir yarış serisi olarak karbon nötr olma hedefini belirlemiştir.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d