Evans, TOYOTA GAZOO Racing ile Birlikte Tekrar Lider

Elfyn Evans ve Scott Martin, TOYOTA GAZOO Racing World Rally Takımı ile birlikte birincilik basamağına geri döndüler ve Hırvatistan Rallisi’nde zafer kazandılar.

Podiumda yer alan diğer yarışmacılarla birlikte, Evans ve Martin sonucu arkadaşları ve rakipleri olan Craig Breen’i anarak kutladılar. Breen, etkinlik öncesinde hayatını kaybetmişti. Martin daha önce Breen ile 2014 ile 2018 yılları arasında birlikte çalışmış ve ilk WRC podyumlarını birlikte kazanmışlardı.

İyi yönetilen bir sürüş, Evans ve Martin’in TGR-WRT ile beşinci zaferlerini ve 2021 Finlandiya Rallisi’nden bu yana ilk zaferlerini elde etmelerini sağladı. Zagreb çevresindeki asfalt etapları, sık yüzey değişiklikleri ve yola çok fazla çamur ve çakılın sürüklenmesi nedeniyle tekrar zorlu oldu, ancak Evans, dikkat ve hız arasında doğru dengeyi bulabildi.

Cumartesi sabahı liderliği aldıktan sonra, akşam zorlu koşullarda avantajını 25.4 saniyeye kadar artırabildi ve Pazar günü dört testin ilkinde bu farkı yarım dakikaya çıkardı. Bu, son etaplara daha dikkatli bir yaklaşımı mümkün kıldı ve kazanan farkını 27 saniyeye çıkardı.

Takım arkadaşları Kalle Rovanperä ve Sébastien Ogier, cuma günü ikinci etapta aynı yerde sorun yaşadıktan sonra zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldılar. Yolun bir sıkıştırma kısmındaki şiddetli darbeler, onları durdurmaya ve tekerlek değiştirmeye zorladı.

Her ikisi de daha sonra güçlü bir tempo gösterdi ve birbirleriyle yakın bir şekilde pozisyon için yarıştı. Rovanperä ve co-pilotu Jonne Halttunen, toplam altı etabı kazanarak dördüncü sırada bitirdi, Ogier ve navigatörü Vincent Landais ise hafta sonu boyunca en hızlı zamanları yedi kez belirleyerek beşinci oldu.

Rovanperä ve Ogier, ralli bitiş gücü etabında sırasıyla ikinci ve üçüncü oldular. Ogier ve Evans şimdi sürücüler şampiyonasında Rovanperä’nın bir puan önünde ortak liderler.

Bu etkinlik öncesinde dayanışma amacıyla, her takımdan sadece iki sürücü, üreticiler şampiyonası puanları kazanmaya uygun olarak belirlendi. Rovanperä ve Ogier’in sonuçları hesaba katıldığında, TGR-WRT’nin 29 puanlık bir liderliği bulunuyor.

TGR WRC Challenge Program tarafından desteklenen Takamoto Katsuta, GR YARIS Rally1 HYBRID ile altıncı.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: