500 Bininci Mercedes G

Bir marka ikonunun üretim yıldönümü: efsanevi Mercedes-Benz G-Serisi’nin 500.000’inci modeli bugün Avusturya’nın Graz şehrindeki üretim hattından çıktı.

1979 yılından beri “dünyanın en iyi off-road aracı” olarak birçok ödül kazanan arazi aracı, benzersiz tasarımı ve olağanüstü off-road yeteneğiyle büyüyen hayran topluluğu arasında kült statüsüye sahiptir. 45. üretim yıldönümüne yaklaşan G-Serisi, benzersiz tasarımı ve üstün off-road kabiliyetiyle hayranlarının gönlünde taht kurmuştur. Yıl dönümü off-road ikonunun kökenlerini hatırlatır: 1986 model yılından 280 GE modeli, 500.000’inci torununun dış renk ve koltuk deseni gibi ikonik tasarım öğelerini içeren tek seferlik bir görünümün modelidir. G-Serisi, 2024’te, 45. üretim yıldönümüne yaklaşıyor. Model güncellemesiyle birlikte kendine sadık kalacak. Motto devam edecek: değişmeyen karakterle teknik gelişme.

links Geschäftsführung MAGNA: Andreas Tenner (Assistant General Manager Business Unit G), Erwin Fandl (Vice President Complete Vehicle Manufacturing), Kurt Bachmaier (Vice President Sales & Marketing), Roland Prettner ( Interim President), Ralf Dunkel (General Manager Business Unit G); rechts Geschäftsführung G GmbH: Dr. Emmerich Schiller (Vorsitzender der Geschäftsführung / CEO), Peter Schoren (Leiter Vertrieb & Produktmanagement), Martina Laauser (Kaufmännische Geschäftsführung / CFO Produktbereich Geländewagen), Robert Rienessel (Produktänderungen & Zertifizierung), Markus Maurer (Leiter Operations), Martin Grantner (Leiter Personal), Dr. Ralf Ackermann (Leiter Entwicklung Antriebssysteme), Daniel Huber (Programmmanagement & Logistik), Fabian Schossau (Chief Engineer G-Klasse und E-Drive), Kurt Tomberger (Strategische Projektleitung) [G 500 – Informationen über WLTP Verbrauchs- und Emissionswerte:334 g/km (CO₂-Emissionen gesamt, kombiniert), 14.7l/100km (Verbrauch gesamt, kombiniert). Die angegebenen Werte sind die ermittelten „WLTP-CO2-Werte i.S.v. Art. 2 Nr. 3 Durchführungsverordnung (EU) 2017/1153. Die Kraftstoffverbrauchswerte wurden auf Basis dieser Werte errechnet.”]left Mangement MAGNA: Andreas Tenner (Assistant General Manager Business Unit G), Erwin Fandl (Vice President Complete Vehicle Manufacturing), Kurt Bachmaier (Vice President Sales & Marketing), Roland Prettner ( Interim President), Ralf Dunkel (General Manager Business Unit G); right Management G GmbH: Dr. Emmerich Schiller (Chairman of the Management Board / CEO), Peter Schoren (Head of Sales & Productmanagement), Martina Laauser (Commerical Management / CFO Offroad Vehicles), Robert Rienessel (Product Changes & Certification G-Class), Markus Maurer (Head of Operations)), Martin Grantner (Head of Human Resources), Dr. Ralf Ackermann (Head of Development Drive Systems), Daniel Huber (Program Management & Logistics), Fabian Schossau (Chief Engineer G-Klasse und E-Drive),

Mercedes-Benz’in üretim yıldönümünü anmak için sunduğu model, kusursuz bir araçtır. 500.000’inci “G”, ilk yıllarından bir G-Serisi’nden ilham alır. Uzun süredir otomotiv klasikleri arasında yer alan tarihi öncüsünden özellikle çarpıcı tasarım özellikleri taşır. Agave yeşili tarihi boyası, G-Serisi için ilk mevcut boya renklerinden biridir ve gerçek bir göz alıcılıktadır. Dış tasarımın daha ince detayları arasında, sinyal lambaları yer alır. Şekli günümüze kadar aynı kalmıştır, ancak rengi farklıdır: yıl dönümü aracında, kapakları artık kullanılmayan turuncu bir ton özelliği taşır, yani 1970’li yıllara özgü bir görünüme sahiptir. Mercedes yıldızıyla süslenmiş tarihi yedek lastik kılıfı, bugünkü modellere göre önemli ölçüde daha büyüktür ve arka kapıdaki marka rozeti ve 5 kollu gümüş jant da G-Serisi’nin ilk günlerini anımsatır. 500.000’inci aracın içi de 280 GE’den esinlenmiştir. Örneğin, koltuğun orta bölümü zamanın tipik damalı kumaşıyla kaplanmıştır, yolcu tarafındaki tutamaçta ise “No. 500,000” yazısı agave yeşili rengindedir. “Schöckl” kapı eşiği de G manufaktur’un mevcut özelleştirme aralığının ayrılmaz bir parçasıdır. Kapı kolu logo kabartması da bunun için geçerlidir: ancak bugün mevcut logo paketinde bu gümüş renginde mevcuttur – yıl dönümü modelinde ise siyahdır.

G 500 – Informationen über WLTP Verbrauchs- und Emissionswerte: 334 g/km (CO₂-Emissionen gesamt, kombiniert), 14.7l/100km (Verbrauch gesamt, kombiniert). Die angegebenen Werte sind die ermittelten „WLTP-CO2-Werte i.S.v. Art. 2 Nr. 3 Durchführungsverordnung (EU) 2017/1153. Die Kraftstoffverbrauchswerte wurden auf Basis dieser Werte errechnet.G 500 – Information about WLTP fuel consumption and emission values: 334 g/km (total CO₂ emissions, combined), 14.7l/100km (total consumption, combined).The values stated are the determined “WLTP CO2 values” within the meaning of Art. 2 No. 3 of Implementing Regulation (EU) 2017/1153. The fuel consumption figures were calculated on the basis of these figures.

S-Sınıfı ve E-Sınıfı ile birlikte, G-Serisi Mercedes-Benz tarihinde üretilen ve en uzun süreli yolcu aracı model serilerinden biridir. İlk G modeli ile birlikte, geliştirme ekibi üstün off-road kabiliyetini, yol konforunu ve Mercedes tipik yüksek güvenlik standartlarını birleştiren bir araç tasarladı. İlkbaharda 1979’da piyasaya çıktığında, müşteriler 53 kW/72 beygir gücünden 110 kW/150 beygir gücüne kadar güç aralığına sahip dört motor seçeneği arasından seçim yapabildiler. Kısa dingilli cabrioletler ve kısa veya uzun dingilli station wagonlar mevcuttu.

Geçen dört on yılda, G-Serisi saf ticari araçtan bir yaşam tarzı objesine kadar kendini kanıtlamıştır. Ancak, karakteristik özelliklerini ve tipik görünümünü bugüne kadar korudu. Dört çeker, yüzde 100 kilit etkisi olan diferansiyel kilitleri ve sağlam merdiven şasisi, G-Serisi’nin başlangıcından bu yana bir parçası olmuştur. Yuvarlak farlar, yan açılır arka kapıda açıkta duran yedek tekerlek ve açık, keskin siluet gibi ikonik tasarım unsurları, off-road araç ikonunun hala doğrudan ilk G modelinin mirasçısı olarak tanınmasını sağlar.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: