Porsche, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın Sürücüler ve Takımlar Klasmanında Önde

Berlin’deki Formula E etkinliğinde, Pazar günkü ikinci yarışta Porsche, takım ve sürücüler klasmanındaki liderliğini korudu.

Porsche müşteri takımı Avalanche Andretti için, her sezon Formula E’ye ev sahipliği yapan Berlin’e yapılacak yolculuk oldukça değerliydi. Meksika’daki açılış turunun galibi Jake Dennis (İNG), Porsche 99X Electric aracıyla ikinci sırayı alırken, takım arkadaşı André Lotterer (ALM) P21’de yarışı tamamladı.

Sezonun ilk yarısının ardından 16 yarışın 8’sinden sonra, Pascal Wehrlein 100 puanla ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın sürücüler şampiyonasını hala liderliğini sürdürüyor. Onu Nick Cassidy (NZL/96) ve Jean-Éric Vergne (FRA/81) takip ediyor. Jake Dennis 80 puanla dördüncü sırada yer alırken, António Félix da Costa 68 puanla altıncı sırada yer alıyor. TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, Envision Racing’in (153) önünde 168 puanla takımlar sınıflandırmasında liderliğini koruyor. Avalanche Andretti 103 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Yarış 8 Önceki günkü sıralama turlarına göre geliştirilmiş bir performansın ardından, Pascal Wehrlein P6’da, António Félix da Costa ise P10’da gridde yer aldı. TAG Heuer Porsche Formula E Takımı sürücüleri yarışın ilk yarısında iki kez Attack Mode’u aktif hale getirdi ve lider grubun arasına girerek sabit bir şekilde yer kazandı. Birkaç tur boyunca ikili, Pascal Wehrlein’in önde olduğu şekilde yarışı liderlik etti. Üst sıralarda birçok değişiklik gözlendiği yarışın son bölümünde, podyum şanslarını kaybettiler ancak kendileri ve takımları için değerli şampiyona puanları kazandılar.

Florian Modlinger, Fabrika Motorsport Formula E Direktörü: “Berlin’deki ev yarışlarımız, sezonun ilk yarısına çok başarılı bir son verdi. Farklı pistlerde rekabetçi olduğumuzu vurguladık. Bu yarışta, Pascal ve António harika geçiş hareketleriyle ilk turda üçlü liderliğe yükseldi ve zaman zaman yarışı da öncülük etti. Diğer araçlarla yaptıkları mücadelelerde, konumlarını kaybettiler. Yarış sonunda hız öyle arttı ki, geçmek son derece riskli olacaktı. Yine de, şampiyonaya değerli puanlar kazandık. Hem takım hem de sürücü sıralamalarında lideriz ve şimdi sezonun ikinci yarısında güçlü sonuçlar almaya odaklanacağız.”

António Félix da Costa, Porsche fabrika sürücüsü (#13): “Bu bizim için harika bir yarıştı. Büyük ilerleme kaydettik ve yer yer iki araçla liderliği aldık. Son on veya on iki turda, bazı talihsiz kararlar aldık ve pozisyonlar kaybettik. Rakiplerimizden daha fazla enerjimiz olsa bile, bazen tekrar saldırmak için artık çok geçti. Biraz hayal kırıklığı yaratsa da, yarışta ne kadar iyi olduğumuzu gösterdik. Şimdi biraz daha iyi bir sıralama yapmamız gerekiyor ve sonra istediğimiz yerde olacağız.”

Pascal Wehrlein, Porsche fabrika sürücüsü (#94): “Sürücü sıralamasında lider olarak sezonun ikinci yarısına girmekten mutluyum. Berlin’den aldığımız bir olumlu şey bu. Aksi takdirde bugün kaçırılan fırsatların yarışıydı. Kesinlikle daha fazlası bizim için mümkündü. Pisten çok sayıda Porsche hayranınıza bir zafer sunamadığımız için üzgünüz.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: