Monako E-PRIX: DS Automobiles Sürücülerinden Harika Geri Dönüş

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın en prestijli yarışı, Monaco sokaklarında gerçekleşti.

Sezon 9’un dokuzuncu turunda, Jean-Éric Vergne ve Stoffel Vandoorne iki harika geri dönüş yarışıyla parladılar. DS PENSKE sürücüleri, sağlam yarış becerileri sayesinde hem sürücüler hem de takımlar şampiyonalarında önemli puanlar kazandılar.

DS Automobiles ve ortağı PENSKE AUTOSPORT için gün en iyi şekilde başlamadı. Eleme turlarında aniden düşen sıcaklık nedeniyle Fransız takımı, lastik basınçlarının çok düşük olduğu için cezalandırıldı. Bu nedenle, Jean-Eric Vergne ve Stoffel Vandoorne gridin arka sırasından başlamak zorunda kaldılar.

P22’den yola çıkan Jean-Éric Vergne, Monaco sokaklarında harika bir gösteri sergiledi. 29 turda, Fransız pilot 15 yer kazandı ve mükemmel bir yedinci sırada tamamladı. JEV, şampiyonluk umutlarını canlı tutmak için altı şampiyonluk puanı aldı ve sürücüler şampiyonasında beşinci sırada yer aldı.

Stoffel Vandoorne da Monaco E-Prix’te liderlik tablosunda yükseldi. Takım arkadaşı gibi iyi bir tempoda yarıştı ve sabır, agresiflik ve fırsatçılığı harmanladı. Dünya şampiyonu, P21’den başladı ve takım için önemli iki puan alarak dokuzuncu sırada bayrağı aldı.

DS PENSKE, sezonun ilk dokuz turunun ardından takımlar sıralamasında beşinci sırada yer alarak sahanın keskin ucunda belirleyiciliğini doğruladı. Takım, 3-4 Haziran’da Jakarta (Endonezya)’da yapılacak olan bir sonraki iki yarışa, şampiyonluk yarışındaki ilerlemelerini sürdürme hedefiyle girecek.

Eugenio Franzetti, DS Performans Direktörü:

“Bu zor bir yarıştı ama aynı zamanda heyecan vericiydi. Eleme turlarında aldığımız ceza, her iki arabamızın da gridin arka sırasından başlaması anlamına geliyordu, ancak sürücülerimiz harika bir geri dönüş yaptı. Aşırı geçilmesi zor bir pistte, şampiyonlarımız DS E-TENSE FE23’ten maksimum performansı aldılar. Toplamda, ikisi bir arada 27 yer kazandılar: JEV 15, Stoffel 12. Takımın daha fazla puan kazanmasını sağlayan inanılmaz bir gösteri!”

Jean-Éric Vergne, 2018 ve 2019 Formula E şampiyonu:

“Kesinlikle son sıradan başlayarak yedinci olarak puan kazanarak günü kurtardık. Özellikle normal şartlarda Monaco’da ilk 10’a girmek bile zor olduğu için daha da önemli. Yarışı iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Elemelerde şanssız olduk, bu tür şeylerin olmaması için amacımız şampiyonluk için mücadele etmek. Ama yine de arabamız bugün çok rekabetçiydi. Pozitif kalmamız gerekiyor ve sonuna kadar her şeyimizi vereceğiz!”

Rekabetçi E-otomobillerinin sürücüsü Stoffel Vandoorne:

“Bizim için zor bir gün oldu, ama sonuçta önemli şampiyonluk puanları kazanmayı başardık. Cumartesi, serbest antrenmanlarda iyi bir tempoyla başladık ve arabada kendime güvenim vardı. Maalesef hem bizim DS E-TENSE FE23 arabaları en arka sıradan başlamak zorunda kaldı. Bu durum yarışta işimizi daha da zorlaştırdı, ama şans eseri performansımızı en üst düzeye çıkartarak, en iyi 10’a geri dönebildik ve dokuzuncu olarak bitirdik. Saldırı Modu ile tamamen mükemmel değildi, ama koşullar altında tatmin edici bir sonuç aldık.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d