Porsche Formula E Monako’da Zorlandı

Monaco E-Prix, TAG Heuer Porsche Formula E Takımı için ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın ikinci yarısının başlangıcını işaret etti.

Weissach ekibinin, bu yıl şimdiye kadar üç yarış kazandığı, Côte d’Azur’daki Prensliğin sokak pistinde, Pascal Wehrlein’in Porsche 99X Electric’in onuncu yerinde bir puan kazandığı görüldü.

TAG Heuer Porsche Formula E Takımı, sezonun ikinci yarısına takım sınıflandırmasında lider olarak Monaco’ya seyahat etti, ancak yılın en prestijli yarışında hayal kırıklığına uğradı. Pascal Wehrlein puanlarda bitirse de, sürücüler klasmanındaki liderliğini kaybetti. Takım arkadaşı António Félix da Costa (POR), 2021 Monaco galibi, Porsche 99X Electric’teki 15. bitiş çizgisine ulaştı. Porsche müşteri ekibi Avalanche Andretti, muhteşem duvarla çevrili labirent köşeleri boyunca güçlü bir performans sergiledikten sonra Jake Dennis’in üçüncülükle ödüllendirildi.

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası takımlar klasmanında, 16 yarışın dokuzundan sonra, TAG Heuer Porsche Formula E Takımı 169 puanla Envision Racing’in (182) ardından ikinci sırada yer alıyor. Avalanche Andretti (119) dördüncü sıraya yükseldi. Pascal Wehrlein ayrıca sürücüler şampiyonasında ikinci sırada yer alıyor. Diriyah’ta iki kez kazanan Wehrlein, 101 puanla Nick Cassidy (NZL/121) arkasında yer alıyor. Jake Dennis (96) üçüncü sırada yer alırken, António Félix da Costa (68) altıncı sırada bulunuyor. Avalanche Andretti’nin Porsche 99X Electric’inde puanların dışında bitiren André Lotterer (GER/23), şu anda P13’te yer alıyor.

Dünyanın en muhteşem sokak pistinde zorlu bir elemelerin ardından, Pascal Wehrlein P12’den başladı. Altı tur sonra Porsche 99X Electric’in direksiyonunda sekizinci sırayla puanların içindeydi, ancak Attack Modu’nun devreye girmesiyle yer kaybetti. Tekerlek-tekere mücadelelerle dolu bir yarışın son turunda, birkaç rakibini geçti ve sonunda onuncu olarak bayrağı gördü. Yarışa P19’dan başlayan António Félix da Costa, sekizinci sıraya kadar yükseldi. Bir rakibi aracının arkasına çarptığında, hasarlı arka lastikle pitlere girmek zorunda kaldı ve pozisyon kaybetti.

Florian Modlinger, Fabrika Motorsport Formula E Direktörü:

“Bu hayal kırıklığı yaratan bir sonuç. António yarışta çok fazla yer kazandı ancak arka bir çarpışma nedeniyle lastik hasarı nedeniyle pitlere girmek zorunda kaldı. Bugün Pascal için de daha fazla puan mümkündü. Sezonun ilk yarısında, farklı pistlerde kazanmak ve podyum yerlerinde mücadele edebileceğimizi vurguladık. Hala yedi yarışımız var. Şampiyona mücadelesi içindeyiz ve bir sonraki yarışlarda önemli ölçüde daha fazla puan kazanmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

Pascal Wehrlein, Porsche fabrika sürücüsü (#94):

“Beklendiği gibi zorlu bir yarıştı. Monaco’da daha iyi bir sonuç umuyorduk ve arabamızın gerçek potansiyelini gösterememiş olmaktan hayal kırıklığı yaşıyoruz. Şimdi güçlü yönlerimize odaklanmalı ve bu yıl birçok kez gösterdiğimiz performansı yeniden kazanmalıyız. Sezonun ikinci yarısı henüz başladı. Hala birçok yarış ve kazanılacak birçok puan var. Sıkı çalışacağız ve yakın gelecekteki yarışlarda daha iyi sonuçlar elde edeceğimizden eminim.”

António Félix da Costa, Porsche fabrika sürücüsü (#13):

“Sezonun ilk yarısında gittikçe güçlenerek, Monaco’ya yüksek beklentilerle geldik. Maalesef bunları karşılayamadık. Zor bir gün yaşadık. Sıralama turlarında hata yaptım ve sonuç olarak ısrarla geride başlamak zorunda kaldım. Yarışta turdan tura pozisyonlarımı yükselttim ve ilk beşte bir sonuç elde etme umudundaydım ama çarpıldım ve yeni bir sağ arka lastik için pitlere girmek zorunda kaldım. Yarışımın sonu buydu. Ancak umarım yakın zamanda başka fırsatlar elde ederiz ve bunları değerlendirebiliriz.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d blogcu bunu beğendi: