Portekiz Rallisi: 1. Gün: Rovanperä, TOYOTA GAZOO Racing

Kalle Rovanperä, talepkar çakıl yollarında yüksek ve düşüklerin yaşandığı bir açılış gününün ardından TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı için Portekiz Rallisi’nde liderlik ediyor.

Dört etap sonrasında çok yakın bir sürücüler şampiyonasında önde gelen adaylar olarak Elfyn Evans ve Rovanperä, gevşek çakıl sahnelerinde yol düzeninin önünde zorlu koşullarla karşılaştı. Coimbra tarihi şehrindeki perşembe akşamı yapılan törensel başlangıcın ardından, orta öğle servisi için Porto’ya dönmeden çevredeki alanda toplam sekiz testi tamamlamak gerekiyordu.

Geçen yıl kazandığı bir etkinlikte, Rovanperä olumlu bir başlangıç yaptı ve günün üçüncü etabını kazanarak sabah turunu genel klasmanda ikinci sırada ve liderden sadece üç saniye geride tamamladı. SS5’te bir etap zaferiyle liderliği ele geçirdi, SS6’da bir kez daha en hızlı süreyi elde etti ve SS7’de 0.4 saniyeyle üçlüyü kaçırdı, ancak avantajını iki haneli rakamlara çıkardı. Günü tamamlayan Figueira da Foz’daki yeni süper özel etap sonrasında Rovanperä’nın liderliği 10.8 saniye oldu.

Takamoto Katsuta, sezonun ikinci kez ana üç araçlık kadrosuna dahil olarak, günün başlangıcında cesaret verici bir başlangıç yaptı ve iki etap sonrasında Rovanperä ile dördüncü pozisyonda eşitlendi. Ne yazık ki, alternatörle ilgili bir sorun nedeniyle SS3’e başlayamadı, ancak bu sorun çözüldü ve yarın yeniden başlayabilecek.

Evans için yolun önünü açmak zor bir gün oldu, rakiplerinin takip etmek için daha temiz çizgiler oluşturmasına neden oldu. SS3’teki güçlü zamanı, sabahı genel klasmanda beşinci sırada ve liderden 20 saniye içinde tamamladı, ancak öğleden sonraki tur daha zorlu olacaktı. SS7’de yoldan çıktı; hem Evans hem de copilotu Scott Martin neyse ki iyiydi. Takım, araç servis alanına bu akşam getirildiğinde hasarı inceleyecek.

Kalle Rovanperä (Araç 69 Sürücü)

“Gerçekten iyi bir gün geçirdik. Sabah mükemmel değildi, ancak araçta bazı değişiklikler yaparak hızlı yollarda daha fazla hassasiyet elde etmek için bazı şeyler değiştirdik ve bundan sonra hissiyat daha iyi oldu ve öğleden sonra iyi gitti. Etaplar beklenenden daha sertti, açıkça ralliye gelmeden önce burada çok kuru bir hava vardı, bu yüzden çok fazla taş ve sert yerler vardı. Ancak bununla oldukça iyi başa çıktık, akıllı bir sürüş yaptığımızı düşünüyorum. Bugün yolun ikinci sırasından başlayarak liderlik etmek güzel ve galibiyet için mücadele etmek güzel. Yarın başlangıç yerimiz çok daha iyi olmalı ve umarım bu performansı sürdürebiliriz.”

Takamoto Katsuta (Araç 18 Sürücü)

“Bu sabah araba iyi hissettirdi ve sürüşten keyif alıyordum. İlk etap sonundaki bir sorunu yönetmek zorunda kaldık, ancak zamanlar iyi oldu, çünkü hiç zorlamadan çok mutlu olduğum ayar ve dengeye sahiptim. Elimizden geldiğince devam etmeye çalıştık, ancak üçüncü etaba giderken her şey durdu ve tekrar başlatamadık, bu yüzden günümüzü orada sonlandırmak zorunda kaldık. Bu üzücüydü, ancak hala bu harika etaplarda kalan iki günü sürme şansımız var. Yarın yolun ilk sırasından başlamak zor olacak, ancak keyfini çıkarmaya ve gelecek için bir şeyler öğrenmeye çalışacağız.”

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d