Portekiz Rallisi: 2. Gün Rovanperä ve GR YARIS Rally1 HYBRID, Portekiz’de Açık Ara Liderlik

TOYOTA GAZOO Racing Dünya Ralli Takımı sürücüsü Kalle Rovanperä, Portekiz Rallisi’nde Cumartesi etaplarını domine ederek bir gün kala neredeyse bir dakika farkla liderliği sürdürüyor.

Rovanperä, cuma günü ikinci sıradan güçlü bir performans sergiledikten sonra rallinin en uzun gününe 10.8 saniyelik bir avantajla girdi. Günün ilk etabında muhteşem bir sürüşle 12.8 saniye farkla en hızlı zamanı yaparak bu avantajını ikiye katladı.

Sonraki Amarante etabında daha fazla dikkat gerekiyordu, çünkü sezonun şu ana kadarki en uzun etabı olan 37.24 kilometreyi kat etmeleri gerekiyordu. Ancak yine de liderliğini büyük ölçüde artırarak 45.8 saniyelik bir fark oluşturdu. Öğleden önceki döngünün sonunda, çok daha kısa olan Felgueiras etabını da kazanarak üçte üç yaparak farkı 52.4 saniyeye çıkardı.

Öğleden sonra, Rovanperä üç dağ etabında da aynı başarıyı tekrarlamaya inanılmaz derecede yaklaştı ve ikinci geçişte Amarante’de sadece 0.7 saniye geride kaldı. Günü tamamlayan yan yana yapılan Lousada süper özel etabının ardından Rovanperä’nın liderliği 57.5 saniyede kaldı.

Takamoto Katsuta, Cuma günü onu durduran teknik bir sorunun ardından bugün yeniden başlatma kuralları altında yarışmaya devam edebildi. Günün çoğunda yol açma pozisyonunda en kaygan koşullarla karşılaştı, ancak Lousada etabında en iyi ikinci süreyi kaydetti.

Cuma günü SS7’deki Elfyn Evans’ın kaza geçirmesinin ardından ve hasar gören aracın kontrolünün yapılmasının ardından, takım aracı ralliden çekme kararı aldı. Evans ve yardımcı pilotu Scott Martin, rutin tıbbi kontrollerin ardından dün gece taburcu edildiler ve şimdi Sardinya’daki bir sonraki etap için hazırlık yapıyor.

İkinci gün sonunda (Cumartesi):

 1. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2s59d48.6s
 2. Dani Sordo/Cándido Carrera (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +57.5s
 3. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1d08.6s
 4. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1d10.9s
 5. Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) +2d21.8s
 6. Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +8d08.3s
 7. Gus Greensmith/Jonas Andersson (Škoda Fabia RS Rally2) +8d43.7s
 8. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2) +9d36.7s
 9. Yohan Rossel/Arnaud Dunand (Citroën C3 Rally2) +9d58.1s
 10. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 Rally2) +11d13.2s
 11. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +1s02d02.4s Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) çekildi.

Ali Burçin Titizel

Eğitimini hayatına yansıtmayan; Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Uzmanı. Otomobilist, Fotoğrafçı, Blogger, Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni

Bunları da sevebilirsiniz

%d